Цікава історія N40: Про російську лазню та небезпеку дубового віника, який викликав артрит у молодого чоловіка


Історія цікава для любителів попаритись у лазні з віниками... Молодий чоловік звернувся до мене через сторінку у Facebook, прочитавши одну з моїх медичних історій про чоловіка, якому лікарі кілька років не могли встановити діагноз. Він вважав, що у нього подібний випадок... Його загальний стан значно погіршився за 1,5 роки до звернення. Спочатку чоловік почав відчувати загальну слабкість, втому та біль в суглобах. Він не палив і не зловживав алкоголем, а навпаки був прихильником постійних фізичних вправ та здорового способу життя.


Тому, спочатку він звернувся до лікаря невропатолога зі скаргами на біль у спині та суглобах. Лікар порадив виконати загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові та виконати МРТ голови та спини. На МРТ жодних змін, які вказували б на причину болю не було знайдено. Біохімічний аналіз крові та ревмопроби теж були в нормі. В загальному аналізі крові відмічався лейкоцитоз та висока швидкість осідання еритроцитів ШОЕ - 45 мм/год. Отож, лікар невропатолог скерував пацієнта на консультацію до ревматолога.


Пацієнту було рекомендовано пройти додаткові аналізи на інфекції, які могли б викликати запальний процес та артрит (цитомегаловірус, ебштейн-барр вірус, герпес 6 типу, герпес зостер, токсоплазмоз, хламідіоз). Тести не виявили жодної інфекції. Тоді було вирішено провести тести на автоімунні захворювання для визначення наявності антинуклеарних та антицитоплазматичних антитіл. Результат вказував на відсутність автоімунних захворювань.



Згодом пацієнт був скерований до лікаря гематолога на консультацію, після котрої було проведено біопсію кісткового мозку. Результат біопсії - відсутність лейкозу, але наявність мієлодиспластичного процесу у кістковому мозку. Після цього пацієнт вирішив поїхати для додаткової діагностики та ймовірного лікування в Ізраїль.



Ізраїльські медики виконали усі необхідні обстеження, а також повторили біопсію кісткового мозку. Діагноз співпадав з діагнозом, який встановили українські гематологи. Рекомендацією закордонних лікарів було постійне спостереження за лабораторними показниками, і у разі негативних змін була рекомендована хіміотерапія з подальшою трансплантацією кісткового мозку. Вартість такого лікування склала б орієнтовно 150 000$. Стан пацієнта не покращувався…



Чоловік повернувся до України і вирішив скористатись препаратами на основі чистотілу, котрі він приймав кілька курсів внутрішньовенно. На жаль загальний стан тільки погіршився, а біль в суглобах почала сильно дошкуляти. На цьому етапі він звернувся до мене за порадою... Було виконано повторно усі загально клінічні обстеження в лабораторії медичного центру «Біокурс» - виявили підняття печінкових проб, сечової кислоти, лейкоцитоз та ШОЕ - 35 мм/год в загальному аналізі крові.


 


Враховуючи біль в суглобах, пацієнту було виконано також біочіп артритів німецької фірми Euroimmun. Цікавою знахідкою була навність IgM до Borrelia afzei. На повторному візиті я запитав у пацієнта чи його коли небудь кусав кліщ. Виявилось, що 1,5 роки тому його насправді вкусив кліщ. Ще більше мене здивували обставини при яких це відбулось...



Виявляється кожного тижня молодий чоловік відвідував російську лазню де його пропарювали дубовими віниками. Одного разу, наступного дня після відвідування лазні, він відчув біль і пощипування на шкірі живота, але не звернув на це особливої уваги, вважаючи опіком чи подряпиною після ударів віником. Пройшов ще один день, а його продовжувало турбувати поколювання шкіри. Придивившись уважніше він не повірив власним очам... Було чітко видно, що до шкіри присмоктався кліщ! Він самостійно його видалив, але до лікарів не звертався, так як класичного почервоніння після укусу (мігруючої еритеми) у нього не було. Про цей випадок лікарям він не розповідав, бо вважав що кліщ не є настільки небезпечний, щоб про це повідомляти.


  


Цікавим було те, як саме кліщ потрапив на тіло нашого героя. Виявляється, віники перед застосуванням замочують у гарячій воді для того щоб вони стали м'якіші, а якщо є кліщі, вони змиваються водою, тому важливо віники замочувати повністю. Ймовірно працівник лазні цього правила не дотримався і таким чином наразив на небезпеку відвідувачів.



На жаль через кілька днів після нашої зустрічі у пацієнта з'явився дуже сильний біль в проекції сідниці, який поширювався на всю ліву ногу. Для уточнення діагнозу було виконано магнітно-резонансну томографію (МРТ) та комп’ютерну томографію (КТ) з контрастом у приватному медичному центрі. Знахідка виявилась несподіваною і для лікарів і для самого пацієнта.


Причиною болю була пухлина розміром до 4 см, яка створювала компресію на сідничний нерв і провокувала біль. Пацієнту була рекомендована консультація онколога та нейрохірурга. Нейрохірурги, враховуючи сильний біль, прийняли рішення оперативно видалити пухлину.


Гістологія підтвердила, що це була злоякісна міосаркома. Пацієнта було скеровано для подальшого лікування в обласний онкологічний центр. На жаль через 2 місяці після початку лікування під наглядом онкологів, незважаючи на усі спроби колег, пацієнта не стало...



P.S. Описаний випадок не доводить те, що укус кліща міг спровокувати появу пухлини і зміни у кістковому мозку. Бореліоз міг бути провокуючим фактором (тригером), який призвів до хронічного запалення в суглобах, змін в імунній системі та появі вторинного імунодефіциту. На фоні останнього, ймовірно, могли виникнути зміни в організмі пацієнта, які призвели до онкопроцесу.

Щороку тисячі українців звертаються до лікарів з приводу укусів кліщів, тому прохання цим не легковажити і пройти лабораторне обстеження для того, щоб виявити інфекцію, яка може знищувати імунну систему і призводити до ураження серця, мозку, суглобів та інших органів (хвороба Лайма). Будьте уважними та здоровими!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися