Цікава історія N58: Про алергічний риніт і атопічний дерматит, які турбували молодого чоловіка кілька років, а традиційна терапія не давала результатів.


Цікаві історії не завершуються, а навпаки їх кількість буде більшою і сподіваюсь, що кожен медичний кейс буде корисним як для колег медиків, так і пацієнтів, які іноді роками не можуть вилікуватись і змушені страждати від ідіопатичних (без причини) захворювань без шансу на перемогу над недугою.


Історія почалась у мене в клініці на візиті. До мене звернувся молодий чоловік 34 років зі скаргами на почервоніння очей, свербіж та висип по усьому тілу, постійно закладений ніс. Це тривало у нього кілька років, він звертався до різних лікарів, де йому виписували симптоматичну терапію антигістамінними препаратами, але покращення стану було тимчасовим, а на момент звернення ці препарати йому вже не допомагали.


Ми почали з того, що визначили об‘єм лабораторного обстеження. За результатами обстеження більшість загально-клінічних аналізів були в нормі, у пацієнта не було еозинофілії, усі тести на паразитози, які виконуються по аналізу крові (9 видів) теж були від‘ємні, біохімічний аналіз крові був в нормі.


Пацієнт не мав шкідливих звичок, займався спортом у спортзалі і харчувався здоровою їжею. Що із аналізів нас вразило? Так, усі хто стикався з алергією знають, що основний показник алергічного запалення в нашому організмі є загальний igE. Саме цей показник є сумарним показником різних специфічних igE та вказує на те, що у нас є високий ризик захворіти на астму, алергічний риніт, атопічний дерматит. При нормі до 82 одиниць, у нашого пацієнта він був 1750 одиниць. Це перевищення норми приблизно в 20 разів!


Наступним кроком було виконання аналізу, який би вказав, які саме алергени викликають цю алергічну реакцію. Аналіз називається алергопанель і виконується із зразка крові у лабораторії. У цьому тесті ми отримали дуже високі показники специфічних igE до пилевого кліща, який є в домашній пилюці. На цьому етапі пацієнт подякував нам за виконану діагностику і повідомив, що самостійно буде вирішувати знайдену проблему.


Зустрілись ми через три місяці знову у нашій клініці «Біокурс». Його скарги не зникли, а навіть посилились! Він вже не міг навіть спати у ночі, бо свербіж по всьому тілу був нестерпним. Але не думайте, що цих 90 днів він як більшість українців нічого не робив і чекав чуда. Він навпаки вирішив поїхати на консультацію до професора з університетської клініки у Відні. Його записали на консультацію не відразу, але через 14 днів професор прийняв його у приватній клініці.

   

Переглянувши результати наших обстежень, він сказав, що не дуже довіряє українським медикам, тому рекомендував перездати загально-клінічні аналізи, igE загальний та алергопанель. Результати були готові через 3 дні. І на диво для професора igE був теж 1750 одиниць, і алергопанель не відрізнялась від австрійської версії. Професор повідомив, що справді результатам можна довіряти, а от лікування він призначить найбільш сучасне. Пацієнтові було виписано рецепт на ліки, які містили антигени пилевого кліща для того, щоб він звикав до маленьких доз цього алергену. Отож, ліки були придбані у Австрії і він одразу почав їх приймати. Жодного покращення від прийому цих ліків пацієнт не відчув, а навпаки стан погіршився. Молодий чоловік був у відчаї... Він задзвонив до професора і запитав про наступні дії, але останній розвів руками і сказав, що не знає як допомогти йому у цій ситуації.


Уже у Львові ми вирішили повторити ще раз igE загальний. Показник був 1730 одиниць... Тобто суттєвих змін не було. Тоді ми вирішили емпірично призначити пацієнту кілька днів протипаразитарну терапію і оцінити результат через 2 тижні. Через 2 тижні ми переробили ще раз igE, і цього разу він знизився до 1450 одиниць. Незважаючи на те, що показник був далеким до норми, клінічні симптоми алергії практично зникли. Я рекомендував повторити курс ще раз і подивитись динаміку, тим більше, що загальний аналіз крові та печінкові проби залишались в межах норми. Але пацієнт відмовився і зник на кілька років. Звичайно, я просив пройти контрольне лабораторне обстеження, але він відмовлявся мотивуючи це тим, що його самопочуття є практично в нормі, тому він не має бажання цього робити.


А тепер ймовірна розгадка до цієї історії... Дуже часто igE може збільшуватись в десятки разів при токсокарозі. У нас немає труднощів з діагностикою собачого токсокарозу, а от для діагностики котячого ми не маємо тест-систем. Тому, ймовірно саме токсокара котяча може бути причиною появи синдрому високого igE, а лікування цього паразиту є досить складним і діагностувати його є практично неможливо. Не можу сказати на 100%, що саме знищення частини токсокар призвело до такого позитивного результату з точки зору доказової медицини, але факт залишається фактом. Буду чекати героя цієї історії на повторну діагностику, для того щоб відслідкувати динаміку igE та динаміку показників в алергопанелі.


На жаль, дослідження в цьому напрямку у світі є направлені більше на пошук різних алергенів, а не на причину появи алергічної реакції. Тому при лікуванні за протоколом навіть закордонні колеги часто заходять у глухий кут. Якщо пост був цікавим і Ви дочитали його до кінця - прохання поширити у соцмережах та поставити в коментарях маленький плюсик.

P.S. Завжди шукайте корінь проблеми, а найкраща медицина є превентивна, яка націлена попередити захворювання, а не лікувати його наслідки!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький

Повернутися