Цікава історія N51: Про молоду жінку, у якої вирішення проблем з кишківником призвело до вирішення проблем із суглобами і щитоподібною залозою.


Я обіцяв, що історії будуть цікавими і я буду намагатись описувати їх максимально просто і зрозуміло, як для колег лікарів, так і тих хто немає медичної освіти, але цікавиться медициною. Можливо, як у дзеркалі хтось побачить свою власну історію... Отож, подана історія торкнеться відразу кількох захворювань, які поки що залишаються ідіопатичними, тобто причина їх появи чітко не встановлена. Усе почалось із того, що у мене проходив обстеження пацієнт, який мав складний діагноз і проблему, але мова йтиме про його дружину 32 років, яку він вмовив по моїй рекомендації обстежити профілактично в нашій клініці.


З його слів, дружина давно не проходила медогляди у лікарів, бо зневірилась у них. Її турбувала втома, дискомфорт у кишківнику і біль в суглобах, окрім того був надлишок ваги, який не зменшується при регулярних фізичних навантаженнях і різноманітних дієтах, а деколи навпаки вона за 3 дні могла набрати до 3-4 кг при цьому дотримуючись дуже строгих дієт, які рекомендував професійний дієтолог. Пацієнтка до візиту у нашу клініку «Біокурс» була у кількох ревматологів, реабілітаційному центрі, а також у психологів і навіть психіатра. Кожен з лікарів намагався призначити ефективне лікування, і навіть виконував контрольні загальноклінічні обстеження і ревмопроби, але стан пацієнтки не покращувався, тому вона на жаль втратила довіру до медиків.


Планувалось виконати для дружини максимальний об‘єм обстежень, але вона наполягла, щоб ми навпаки виконували мінімум тестів для початку, а далі при потребі з крові, що зберігалась у нашій лабораторії доробляли додаткові аналізи. Звичайно, ми розпочали із загально-клінічних обстежень. Результати були практично усі в нормі, однак в загальному аналізі крові спостерігався відносий лімфоцитоз (більша кількість лімфоцитів у процентах у формулі крові), а також був знижений гемоглобін до 90 одиниць та залізо до 5 одиниць. Наступним кроком було виконання ревмопроб (ASLO, CRP, RF), сечової кислоти та anti-ccp (тест є специфічним для ревматоїдного артриту), а також тесту АNA screen на наявність антинуклеарних антитіл (тест який виконується при багатьох автоімунних захворюваннях). Усі результати виявились у межах норми!


Враховуючи те, що у пацієнтки був низький рівень заліза та гемоглобіну їй було призначено виконати фібро-гастроскопію та колоноскопію. Зі шлунком у пацієнтки проблем не було, тест на Helicobacter pylori (бактерія, яка може викликати гастродуоденіт) був негативним, а от з кишківником ми отримали заключення, що у неї ідіопатичний ентероколіт (запалення кишківника, причина якого не відома). Пацієнтка звернулась до кількох гастроентерологів, але лікування співпало у всіх медиків - салофальк (протизапальний препарат) приймати тривалий час для зменшення запалення у кишківнику. Пацієнтка почала приймати цей препарат, а також препарати заліза і відчула зменшення дискомфорту у кишківнику, але перездавши загальний аналіз крові - ми не отримали покращення цих показників.


Пацієнтка погодилась на коплексне УЗД в нашому медичному центрі. У результаті ми знайшли кілька відхилень від норми: посилення кровоплину у щитоподібній залозі, що є непрямою ознакою автоімунного тиреоїдиту (запалення щитовидної залози); ультразвукові ознаки фіброзно-кистозної мастопатії, а також аденоміозу (ендометріозу матки) та великий поліп ендометрію (який найімовірніше сприяв більшій втраті крові під час місячних). Пацієнтку було скеровано у стаціонар для видалення поліпу ендометрію, що успішно виконали наші колеги гінекологи. Після операції через 3 тижні було виконано повторні аналізи і ми отримали нормалізацію гемоглобіну і заліза. Залізо навіть піднялось вище норми, що було досить несподівано! Окрім того, були виконані тести на гормони щитовидної залози. Результат вказував на гіпофункцію цього органу та підтвердив попередній діагноз - автоімунний тиреоїдит. Показник ТТГ (тиреотропний гормон) був 5 одиниць, показник анти ТПО (антитіла до мікросомальної тиреопероксидази) був 825 од. Пацієнтці призначили препарат тироксину для покращення функції щитоподібної залози. Стан пацієнтки значно покращився, але її продовжував турбувати біль в суглобах і спині!


Після початку прийому гормону для щитоподібної залози було повторно виконано аналіз на гормони щитоподібної залози, ТТГ опустився до 1,5 одиниць (це норма), а от анти ТПО залишився 820 одиниць. Також в анамнезі у пацієнтки був автоімунний ідіопатичний увеїт - запалення ока, який окулісти симптоматично пролікували великою дозою стероїдного гормону за 1,5 роки до звернення в нашу клініку. Консиліум лікарів прийняв рішення виконати біочіп артритів для виключення наявності інфекцій, які могли б викликати реактивний артрит та ентероколіт. За результатами у пацієнтки було знайдено igM до 4 типів єрсиній у високій концентрації. Враховуючи те, що бактерія єрсинія ентероколітика потрапляє у тонкий та товстий кишечник і може бути причиною його запалення, а також через автоімунний механізм вражати інші органи такі, як суглоби, очі, печінку, селезінку, щитоподібну залозу, а деколи навіть репродуктивну систему, зокрема грудні залози та матку з додатками. Єрсинія також може сприяти нагромадженню заліза в нашому організмі, що може призводити до гемосидерозу печінки, так як вона є «iron loving» бактерія.


Пацієнтці було призначено кілька курсів антибактерійної терапії для усунення причини запальних змін. Через 2 місяці після початку антибактерійної терапії біль в суглобах зник, робота кишківника налагодилась, а гормони щитовидної залози, зокрема ТТГ став 0,3 одиниці, а анти ТПО - 35 од (варіант норми). Таким чином л-тироксин і салофальк було відмінено. Залізо знову опустилось до 18 одиниць, що вважається варіантом норми! На контрольному УЗД лікар зауважив зменшення кровоплину щитовидної залози та зменшення проявів мастопатії. Стан пацієнтки вже кілька років є стабільним, через рік після проведеного лікування наша героїня завагітніла і народила здорову дівчинку!


P.S. Дана історія є цікавою одразу для кількох вузьких спеціалістів. Розуміння причини захворювання може допомогти колегам лікарям провести більш ретельну діагностику і окрім симптоматичного (деколи пожиттєвого) лікування призначати ліки, які усувають основну причину розбалансування цілого організму. Також, описаний медичний кейс вказує на те, що причиною автоімунного тиреоїдиту, ідіопатичного ентероколіту, ідіопатичного автоімунного увеїту, утворення поліпів в ендометрії, ендометріозу, мастопатії, реактивного ідіопатичного артриту, гемосидерозу печінки може бути проста бактерія, якою ми можемо заразитись вживаючи неякісну воду та їжу!


З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися