Цікава історія N42: Про справжнього вегана, який за два тижні почав їсти ковбасу або Як чудеса медицини можуть змінити наші харчові вподобання?


В одній статті, яку написала відомий дієтолог, я знайшов таку фразу: М'ясо - їжа сміливців, риба - експериментаторів, фрукти і овочі - енергійних людей. Змушений не погодитись:) На мою думку, ми маємо харчуватись урізноманітнено і отримувати від їжі задоволення та енергію! Ця історія якраз має пролити промінь світла на наші темні знання з медицини, а також пояснити чому саме деякі люди різко змінюють свої харчові вподобання.

Розпочалась історія з візиту молодого чоловіка 35 років до мене у клініку. На першому візиті я почав розпитувати про скарги, які привели його до лікаря. Насправді скарг було багато, але жодна не була виділена, як основна... Пацієнт скаржився на постійне бажання спати вдень, безсоння вночі, постійний метеоризм (здуття живота), головокружіння при різкому підйомі тіла, бажання ввечері прилягти після вечері через тимчасове посилення відчуття втоми, періодичний мігруючий біль у животі, зниження ваги з 75 кг до 68 кг при зрості 179 см, сухість шкіри рук, сильне бажання спати на сонці, низький артеріальний тиск, хрускіт суглобів, який було чути на відстані (чоловік постійно похрускував пальцями і стверджував, що це така звичка), а ще він був переконаним веганом.

Ве́га́нство (веганізм, англ. véganism) — спосіб життя, що характеризується повною відмовою від продуктів, які стали результатом насильства по відношенню до тварин, а також від експлуатації тварин задля власних потреб. Цим веганство суттєво відрізняється від вегетаріанства, котре у своїх принципах керується здебільшого відмовою від убивств (з етичних чи релігійних переконань) або дієтичними міркуваннями. Ве́га́ни (англ. vegans), прибічники веганства, не тільки споживають в їжу винятково рослинні та мікробні продукти, повністю виключаючи компоненти тваринного походження, а й не використовують товари, які стосуються порушення прав тварин: одяг з хутра, шкіри або вовни, лікарські засоби і косметику, що проходили тести на тваринах. Також веганами бойкотуються розважальні заходи, де присутні дикі тварини: цирки, зоопарки, дельфінарії тощо.

З анамнезу також стало відомо, що у нашого героя було кілька приступів ниркової коліки через наявність камінців, які виходили з нирок (аналіз конкрементів вказав, що це були фосфати). Тому пацієнт і звернувся до мене як до уролога... Фосфати в сечі можуть бути наслідком порушення харчової поведінки. Наприклад, якщо людина зловживає зеленими овочами або просто зеленню. При цьому фосфатурія буде тимчасовою. При відновленні раціону харчування вона проходить. При цьому функція нирок практично не страждає. Найчастіше синдром тимчасової фосфатурії спостерігається у вегетаріанців. Але переконати пацієнта змінити свій раціон їжі було вкрай складно...

  


Він категорично відмовлявся зраджувати своєму стилю життя справжнього вегана. Звертаючись до лікарів він проходив профілактичні обстеження, які не виявляли значних відхилень від норми, а більшість обстежень вказували на те, що усе працює досконало. Єдиним відхиленням була фосфатурія (наявність кристалів фосфатів у сечі). Я запропонував йому виконати більше лабораторних тестів, щоб спробувати дізнатись причину вище вказаних скарг. Незважаючи на скепсис і вважаючи, що усі його тести, які він виконував пів року назад, теж будуть в межах норми, пацієнт таки виконав лабораторне обстеження. І справді усі загальноклінічні аналізи були в межах норми, окрім вищевказаної фосфатурії. Ми також виконали складні тести, такі як паратгормон, кальцитонін, IgE, антитіла до Гелікобактер Пілорі, а також антитіла до 8 видів паразитів. Усі аналізи виявились в нормі, окрім антитіл до аскарид.


Аскарида людська (Ascaris lumbricoides) — паразитичний круглий черв, що спричинює антропонозний гельмінтоз — аскаридоз. Космополіт. Живе у просвіті тонкого кишечника людини, живиться його вмістом та злущеними клітинами верхнього шару слизової оболонки. Тривалість життя — 11-12 місяців. До речі, у нашого пацієнта не було виявлено еозинофілії, яка часто супровождує паразитози. Звичайно, отримавши результат, наш веган почав заперечувати можливість зараження таким паразитозом, адже він не їсть м'яса (він вважав, що усі паразитози, включно з аскаридозом потрапляють в організм людини виключно з продуктами тваринного походження). Насправді, до організму хазяїна аскариди потрапляють із немитими овочами, ягодами, фруктами, брудною водою (наприклад зі ставків або забруднених річок), через забруднені ґрунтом руки. У кишечнику личинки виходять та іммігрують — проникають до дрібних кровоносних судин, потрапляють до печінки, звідти — до серця, з серця через легеневу артерію — до легень, потім до повітроносних шляхів, до глотки і заковтуються знов у кишечник, де стають статевозрілими. У легенях личинки кілька разів линяють, а також руйнують стінки альвеол, легеневих капілярів, у дрібних кровоносних судинах — їхні стінки, а в інших органах — тканини цих органів. Час міграції личинок аскариди по організму людини триває близько 2,5 місяців.


Не повіривши результатам аналізів, як справжній сучасний український пацієнт, він вирішив здати кров на виявлення антитіл до аскарид у кількох лабораторіях... Через кілька днів він отримав результати... Усі лабораторії підтвердили наявність високого титру антитіл до вищеописаного паразиту! Тоді наш веган вирішив здати аналіз калу на виявлення яєць гельмінтів. Результати двох лабораторій засвідчили наявність яєць аскарид. Виникла ще одна проблема! Наш веган був переконаним противником будь-яких таблеток. Кілька лікарів, яких він відвідав, маючи на руках усі обстеження, порадили прийняти 3 таблетки протипаразитарного препарату, і повторити прийом через 3 тижні. На жаль він не міг наважитись прийняти навіть однієї таблетки.


Нарешті через два місяці вагань він наважився прийняти 3 таблетки... Однією з умов прийому ліків був обов'язковий медичний супровід, який мав забезпечити я особисто та ще кілька лікарів. Прийнявши ліки пацієнт на диво не відчув жодних побічних дій. Хоча все таки за два тижні з'явилась побічна дія... Я отримав дзвінок на мобільний від нашого пацієнта. Він дзвонив із супермаркету і сильно панікував... На запитання про самопочуття, відповідь була цікавою: "Лікарю, я почуваю себе дуже добре, практично усі скарги, які мене турбували кудись зникли і я навіть набрав 3 кг. Мене тільки турбує одне запитання, що Ви зі мною зробили? Я вже поклав 2 палки ковбаси, домашній сир та молоко у свій возик і з нетерпінням хочу все це скуштувати!"


Ось так веган за 2 тижні перетворився у звичайного чоловіка і почав їсти усі продукти, не перебираючи їх. Для організму господаря продукти обміну аскарид були токсичними, тому наш герой відчував, що його організм працює не зовсім коректно. Дія токсинів може викликати усі перераховані пацієнтом скарги. Також токсини можуть сприяти порушенню моторики кишечника і сприяти закиду жовчі у шлунок, що також було виявлено при огляді у нашого пацієнта під час фіброгастроскопії (дослідження шлунку), при чому процес травлення змінюється у інфікованого аскаридами пацієнта, може з'явитись бажання їсти легкостравну їжу (рослинну). Знищивши паразитоз ліками, ми можемо досягти відновлення здорового травлення і повернення вегана до звичного харчування.


Сподіваюсь, історія стане у пригоді усім хто намагається зрозуміти свої харчові вподобання та хоче відчути себе здоровим на всі 100%. Завжди радий допомогти у діагностиці складних та нетипових медичних кейсів.  

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися