ЩО ТАКЕ НЕПЛІДДЯ? Як діагностувати та вилікувати?

Народження дитини – одна з найщасливіших подій для кожної сім‘ї, проте інколи така бажана та очікувана подія чомусь не настає. В даному випадку йде мова про можливе непліддя.

Сім‘я вважається неплідною, якщо вагітність не наступає при регулярному статевому житті протягом року без використання контрацепції (регулярним вважається статеве життя не рідше 4-ох разів на місяць). За даними спеціалістів, в 30% подружніх пар вагітність наступає в перші 3 місяці, в 60% - протягом наступних 7-и, а в решти 10% - протягом останніх 11-12 місяців після початку регулярного статевого життя. Частота непліддя в сім‘ях, згідно даних коливається від 15% до 20%, причому в третині випадків дітородна функція знижена у обидвох партнерів. Причиною непліддя може бути стан здоров‘я як жінки, так і чоловіка, або обох одночасно. Якщо вагітність не наступає у зв‘язку з проблемами в здоров‘ї жінки, то в такому випадку це жіноче непліддя. Якщо в жінки не було жодної вагітності, то непліддя вважається первинним. Якщо ж була хоча б одна вагітність (не залежно від того, чим вона завершилася – пологами, перериванням вагітності, самовільним викиднем чи позаматковою вагітністю), а потім при регулярному статевому житті (без використання контрацепції) протягом одного року вагітність не наступає, то йде мова про вторинне непліддя. Якщо вагітність не наступає у зв’язку з тим, що певні порушення є в організмі чоловіка, то в такому випадку це чоловіче непліддя. Чоловіче непліддя також буває первинним і вторинним.

При поєднанні чоловічого та жіночого непліддя – місце має комбінована форма. В 10 % випадків може йти мова про ідіоматичне непліддя – непліддя без причини, коли і в дружини, і в чоловіка немає вагомих причин ненастання вагітності. Непліддя – це не самостійна хвороба, а прояв різних порушень та захворювань. Тому важливо знати як влаштована дітородна система чоловіка та жінки і які шляхи настання вагітності.

ЖІНОЧЕ НЕПЛІДДЯ
Кожен місяць в організмі жінки відбувається ряд циклічних гормональних змін, в результаті яких в яєчнику дозрівають один-два фолікули. В середині менструального циклу наступає овуляція, тобто відбувається розрив фолікула, в результаті чого з фолікула виходить яйцеклітина, яка потрапляє в черевну порожнину, а звідси - в маткову трубу, де найчастіше за все і відбувається запліднення. Проте запліднення може відбутися і в черевній порожнині, а потім запліднена яйцеклітина по трубах попадає в порожнину матки, прикріплюється до стінок матки і дає початок матковій вагітності.

Таким чином для вагітності потрібно:
  • Дозрівання і розрив фолікула з виходом яйцеклітини - овуляція
  • Безпосередньо запліднення – проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини і злиття генетичного матеріалу
  • Попадання і проходження заплідненої яйцеклітини по матковій трубі в матку
  • Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину і забезпечити розвиток вагітності.

Так повинно бути в нормі. Що ж може викликати непліддя?
В залежності від причин, умов і механізмів розвитку розрізняють декілька форм непліддя у жінок 

Причина непліддя - проблеми з овуляцією.
Якщо менструальний цикл є меншим 24-х днів або більшим 35-и днів є ризик, що яйцеклітина не дозріває або є нежиттєздатною. В половині випадків відсутності овуляції в яєчниках не дозріває фолікул, з якого потім могла б розвинутись яйцеклітина. Тому овуляція відсутня, зрілі яйцеклітини не з'являються, сперматозоїдам нічого запліднювати. Це найбільш поширена причина жіночого непліддя.

Відсутність овуляції спостерігається при гормональних порушеннях (так зване ендокринне непліддя). Причиною ендокринного непліддя можуть бути патологічні процеси в жіночих статевих залозах – яєчниках, а також інші захворювання ендокринних органів. Ендокринні порушення призводять до відсутності дозрівання фолікула,сповільненню чи зміщенню цих процесів, що виключає можливість запліднення. В кожної третьої безплідної жінки  при регулярному менструальному циклі відсутня овуляція.

Найпростіший спосіб проконтролювати утворення фолікулів - це ультразвукове дослідження (УЗД) яєчників (фолікулометрія), яка включає від 3-х до семи оглядів жінки протягом менструального циклу. Кожен яєчник протягом всього менструального циклу містить в середньому 5-7 малих фолікулів, діаметр яких не більше 10 мм. На початку менструального циклу кілька з них виробляють гормони, які забезпечують ріст одного фолікула-лідера, який перевищує останні за розмірами і безпосередньо бере участь в овуляції. Відбувається це ближче до середини менструального циклу (на 13-й -15-й день). І це можна спостерігати в ході ультразвукового дослідження.

Причина непліддя: гормональні проблеми
Часто причиною жіночого непліддя є гормональні порушення. Це може призводити до відсутності менструацій взагалі або до відсутності дозрівання яйцеклітини. При цьому порушення можуть стосуватися як статевих гормонів, так і будь-яких інших, наприклад, щитовидної залози, підшлункової залози. Дисфункція яєчників в 20 % випадків буває наслідком порушень вироблення гормонів в мозку. Як наслідок -  в яєчники не поступають відповідні сигнали - ЛГ і ФСГ виробляються в дуже великих або дуже малих кількостях або порушується їх співвідношення. Відповідно, порушується дозрівання фолікула, яйцеклітина або не дозріває взагалі, або є нежиттєздатна. Така ситуація може статися в результаті травми голови, через наявність пухлини мозку, при хімічних порушеннях в гіпофізі.  
Запалення яєчників та процес зачаття. 
З чим це пов'язано? Зв'язок тут прямий. Дозрівший фолікул повинен розірвати оболонку яєчника, а при запаленнях стінка значно товщає, відповідно, фолікул не може вийти з яєчника.

Ранній клімакс -  причина непліддя.
Ранній клімакс рідко буває причиною відсутності овуляції. Звичайно жіночий клімакс в нормі наступає після 45 років, але у деяких жінок запаси яйцеклітин з неясних причин вичерпуються раніше, менструації припиняються в 40-45 років, а буває – і до 35. Багато лікарів не схильні рахувати такий стан нормою і говорять про синдром виснаження яєчників. У ряді випадків цей стан вдається здолати за допомогою гормонального лікування, фізіотерапії, навіть активізації статевого життя. Причини синдрому виснаження яєчників не з'ясовані, хоча основною теорією є спадкова, оскільки ранній клімакс нерідко передається з покоління в покоління. Генетичні порушення приводять до повної відсутності дозрівання яйцеклітин, наприклад, синдром Тернера, при якому дівчатка народжуються з недорозвиненими яєчниками або з повною їх відсутністю. На щастя, це буває рідко.

Причина непліддя: полікістоз яєчників
Полікистоз яєчників приводить як до порушень в обміні гормонів, так і до змін в яєчниках. Проявляється посиленим ростом волосся, порушеннями циклу або відсутністю місячних та овуляції, непліддям. При полікістозі знижується вироблення ФСГ, хоча рівень ЛГ, естрогену і тестостерона в межах норми або навіть підвищений. Вважається, що низький рівень ФСГ викликає постійне недозрівання фолікулів, а тому і відсутністю зрілих яйцеклітин. При цьому утворюється безліч дрібних фолікулів розміром до 6-8 мм, які легко можна побачити за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД). Уражений яєчник зазвичай збільшений в розмірах, його поверхня покрита гладкою білою капсулою, через яку не може прорватись навіть дозріла яйцеклітина. 
У деяких жінок нормальні фолікули з яйцеклітиною дозрівають кожного місяця. Але з незрозумілої причини фолікул вчасно не розривається, яйцеклітина залишається всередині яєчника і не може брати участь в заплідненні. Причини такого стану невідомі.  

Причина непліддя: порушення в цервікальному каналі.
Якщо слиз шийки матки дуже густий або антиспермальні антитіла, то сперматозоїди не можуть проникнути через нього і, зупиняючись на рівні шийки матки, не доходять до кінця маткової труби жінки, де в нормі проходить запліднення.

Причина непліддя: пошкодження маткових труб - їх повна непрохідність, а також змінена рухливість труби. Найчастіше труби бувають пошкоджені в результаті наслідків запалень, які мали місце при зараженні збудниками, що передаються статевим шляхом. При цьому порушення в трубах можуть бути найрізноманітнішими - від пошкодження війок, що вистилають труби зсередини, до утворення спайок-рубців.
Крім того, маткові труби можуть бути пошкоджені при попередніх пологах, викиднях або аборті, захворюваннях внутрішніх органів (наприклад, запаленнях кишківника). Бувають вроджені порушення статевої системи, при яких змінена будова матки і труб.
При відсутності чи непрохідності обидвох маткових труб яйцеклітина не може «зустрітися» зі сперматозоїдами. В такому випадку говорять про трубну форму непліддя. Перешкода може бути і в не самій матковій трубі, а між яєчником і трубою у вигляді спайки. Часто спайкові процеси охоплюють і яєчник і трубу.

Рубці на оболонці яєчників можуть призводити до порушення росту фолікулів. Рубці утворюються в результаті повторних хірургічних втручань (операції на яєчниках небезпечні зменшенням кількості фолікулів). Інфекційні захворювання також можуть призвести до утворення великої кількості рубців на яєчнику.

Причиною трубного фактору непліддя є запальні захворювання жіночих статевих органів, що були перенесені раніше. Збудниками таких захворювань частіше за все є хламідії, уреаплазми, гонококи та інші мікроорганізми, що передаються статевим шляхом.

Гістеросальпінгографія (HSG) – це найбільш поширений метод дослідження, який застосовують для оцінки прохідності маткових труб. Суть цього методу полягає в тому, що в порожнину матки вводиться контрастна речовина і під рентген- або ультразвуковим контролем перевіряється рух контрасту по маткових трубах. В даний час для дослідження використовують ультразвукову методику - ехосальпінгографію. Під контролем ультразвуку в порожнину матки вводять стерильний розчин і визначають прохідність маткових труб. Процедура не вимагає госпіталізації і Ви її можете пройти на базі нашої клініки.

Якщо рідина не потрапляє в труби, не заповнює їх повністю або не виливається з вільних кінців, то труби є пошкоджені. В такому випадку діагноз може вимагати уточнення із застосуванням іншого дослідження, яке дозволить розглянути безпосередньо маткові труби – це лапароскопія. Тут йдеться про мінімальну хірургічну операцію, вона здійснюється під загальною анестезією. Оптичний прилад (лапароскоп) вводиться в ділянці пупка всередину черевної порожнини через маленький розріз. Лапароскоп під'єднують до камери і телевізійного екрану. Це дозволяє добре бачити внутрішні жіночі органи (матку, яєчники, труби). Введення синьої фарбувальної речовини через шийку матки в маткові труби допомагає точно встановити прохідні труби чи ні.

Причина непліддя: ендометріоз
При ендометріозі клітини, що вистилають внутрішню поверхню матки розростаються, утворюючи щось схоже на поліпи або глибокі кишені в товщі матки. Вони можуть проникати в маткові труби, яєчники і навіть в черевну порожнину. Ендометріоз порушує процеси дозрівання яйцеклітин, заважає злиттю яйцеклітини і сперматозоїда, а також порушує прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

Причина непліддя: порушення будови матки
Будь-які утвори, що деформують порожнину матки, діють як внутрішньо маткова спіраль, не дозволяючи яйцеклітині прикріплятися до її стінок. До подібних утворень відносяться  поліпи слизової матки, міома матки, а також вроджені стани - сідловидна, дворога матка, матка з неповною перегородкою, подвійна матка  і інші. Ці особливості будови не успадковуються, їх легко виявляють під час УЗД, але лікування, зазвичай, оперативне.

Статеві інфекції і непліддя
Статеві інфекції є головною причиною запальних захворювань органів малого тазу, наслідком яких є трубне непліддя.Трубне непліддя складає 50 - 80 % від всіх форм жіночого непліддя. При висхідній хламідійній, гонококовій, мікоплазменній, вірусній інфекції в маткових трубах, діаметр яких складає всього 1 мм , розвиваються спайкові процеси, які спричиняють звуження просвіту труби аж до її повної непрохідності.

Психогенне непліддя
Інколи жінки, які проходять лікування, важко переживають цей стан. Стреси, переживання, відчуття неповноцінності і самотності постійно діють на психіку і в результаті самі можуть стати причиною непліддя. В таких випадках, досить часто, коли жінка втрачає надію стати матір‘ю і відмовляється від лікування, припиняючи постійно переживати – вагітність "раптом" настає самостійно.

Непліддя неясного походження - ідіопатичне
Якщо немає жодної причини непліддя, а вагітність все таки не настає, то в такому випадку говорять про ідіопатичне непліддя. Нарешті, абсолютне жіноче непліддя - відсутність труб або їх непрохідність є показаннями до штучного запліднення -  ін вітро.


ЧОЛОВІЧЕ НЕПЛІДДЯ
Чоловіче непліддя – це нездатність чоловіка зачати дитину природним чином. У 45% саме чоловіче непліддя є причиною бездітності подружньої пари.
Існують три основні форми чоловічого непліддя:

Секреторна форма непліддя
При секреторній формі непліддя яєчка перестають виробляти нормальні сперматозоїди в тих кількостях і якостях, які необхідні для запліднення яйцеклітини.

Причинами даної патології можуть бути:
  • гормональні порушення
  • генетичні фактори
  • важкі хронічні захворювання (цукровий діабет)
  • запальні захворювання статевих органів
  • водянка яєчка
  • варикоцеле
  • перекрут яєчка
  • крипторхізм (неопущення яєчок в мошонку)
  • перенесений епідемічний паротит (свинка)
  • тривалий прийом протипухлинних, протиепілептичних препаратів, деяких антибіотиків і стероїдних гормонів

Спровокувати розвиток захворювання можуть такі чинники, як нестача білка в їжі, авітаміноз, травма яєчок, професійні шкідливості (високі температури, іонізуюче випромінювання), регулярні велосипедні тренування, тісна нижня білизна, тривалий стрес, хронічне недосипання, зловживання алкоголем, вживання наркотиків. Дана форма непліддя діагностується з допомогою:
  • спермограми
  • біопсії яєчок
Аналіз сперми (спермограма) – це обов‘язкове дослідження. Зразок сперми шляхом  мастурбації.
Оцінюються наступні параметри:
  • об'єм (кількість сперми)
  • концентрація (число сперматозоїдів)
  • рухомість (здібність сперматозоїдів до просування)
  • морфологія (зовнішній вигляд та будова сперматозоїдів під мікроскопом).
Лікування секреторної форми непліддя починається з усунення першопричини захворювання. Після цього призначається курс терапії для стимулювання сперматозоїдпродукуючої функції яєчок. Терапія включає повноцінне харчування, вживання вітамінних препаратів і препаратів, які поліпшують кровопостачання яєчок. Інколи вдаються до стимулюючої гормональної терапії.

Непрохідна форма непліддя
При непрохідній формі чоловічого непліддя - непрохідність сім'явивідних протоків ,  виникає перешкода на шляху виходу сперматозоїдів з яєчок в сечовипускальний канал по сім'явивідних шляхах.

Причинами розвитку непрохідної форми непліддя є:
  • вроджена відсутність додатка яєчка або сім'явивідного протоку
  • перенесене запалення додатка яєчка і утворення спайок в сім'явивідних протоках
  • травми яєчок і пахової області
  • здавлення сім'явивідного протоку кистою або пухлиною додатка яєчка
  • сифіліс
  • туберкульоз
Діагностика непрохідної форми непліддя грунтується на виявленні причини, що викликала непрохідність сім'явивідних протоків, характеру перенесених запальних захворювань сечостатевої системи, хірургічних втручань в області малого тазу, післяопераційних ускладнень.

При обстеженні виконується послідовне пальцеве обстеження голівки, тіла і хвоста додатка яєчка. Ретельному пальцевому обстеженню підлягають і сім'явивідні протоки від хвоста додатків до зовнішніх пахових кілець. При цьому визначають їх товщину, консистенцію, можливі зміни.

За наявності двосторонньої непрохідності сім'явивідних протоків розвивається аспермія -відсутність сперматозоїдів в спермі. Однобічна непрохідність може викликати розвиток олігоспермії - зниження загальної кількості сперматозоїдів в еякуляті або астенозооспермії - зниження рухливості сперматозоїдів. При двосторонній непрохідності сім'явивідних протоків в спермі відсутня фруктоза, необхідна для активного руху сперматозоїдів.

Лікування непрохідної форми непліддя полягає в оперативному відновленню прохідності сім'явивідних проток.
Повернутися