Цікава історія N2: Коли високий кортизол, а причина не в наднирниках і не у гіпофізі, або Як вилікувати невиліковного пацієнта, залучивши усі сучасні можливості медицини


В продовження рубрики цікаві історії, наголошую лікарям - історія написана коротко, але жодним чином не йдеться про чиюсь некомпетентність: карциноїд і апудома це синоніми. Завдяки таким випадкам ми навчаємось, щоб в майбутньому не помилятись.

Перше фото до лікування, друге - через 4 місяці після терапевтичного лікування, після радикального лікування не мав змоги виконати фото.


Пацієнт 25 років звернувся в поліклініку з причини появи стрій на животі та кінцівках. Терапевт скерувала його в ендокринний диспансер до ендокринолога. Лікар ендокринолог виконала аналізи на: АКТГ - виявився в 10 разів вище норми та кортизол був збільшений в 3 рази вище норми. Лікар призначила лайзодрен та бромокриптин, кальцій Д3,  оскільки у пацієнта почались прояви остеопорозу. Далі пацієнт був скерований на МРТ головного мозку та наднирників. При обстеженні головного мозку змін не виявлено, у наднирниках при МРТ - гіперплазія. В Київському інституті нейрохірургії пацієнтові було запропоновано операцію по видаленню наднирників через те, що терапія вище вказаними ліками не давала результату.

Пацієнт відмовився від операції і звернувся в іншу клініку нейрохірургії в Києві, де було повторно проведено МРТ головного мозку з контрастом. Жодних відхилень знову не було знайдено. На цьому етапі пацієнт прийшов  у клініку "Біокурс" на лабораторне обстеження.

Мені, як андрологу, було цікаво дізнатись причину такого дисбалансу і я  запропонував пацієнту виконати більше лабораторних тестів. Результати більшості аналізів були в нормі, окрім печінкових проб.
Я  призначив гепатопротектори,  через 4 місяці у хворого відбулось  значне побіління стрій, він схуд, почав себе краще почувати.  


На цьому етапі пацієнт почав хвилюватись,  що його можуть позбавити групи інвалідності, бо стан його почав покращуватись - це один із парадоксів нашої лікарської практики, коли пацієнт хоче залишитись зі своєю хворобою

Коли самопочуття покращилось, пацієнту контролювати аналізи та приймати ліки далі було насправді важко. Але наше завдання як лікарів підтримувати контакт із пацієнтом. Пацієнтові випав шанс обстежитись в Австрії. Перше, з чого почали австрійські лікарі було ПЕТ-КТ, на той час в Україні його не проводили. Висновок: невеликий карциноїд біля бронха. Австрійські хірурги виконали оперативне втручання успішно. Після операції він повернувся до України і  здав аналізи - усі показники були в нормі, крім того стрії на шкірі практично зникли, а загальний стан значно покращився.


Зараз він знаходиться на контролі австрійських лікарів і почуває себе добре. Цей випадок ще раз доводить,  що не усі нетипові  проблеми,  які виникають в організмі, є генетичними і 
невиліковними. Для мене особисто, як для андролога,  було цікаво побачити зниження холестерину до норми після терапевтичного лікування і повну нормалізацію після хірургічного лікування. Крім того високий холестерин у пацієнта не викликав утворення атеросклеротичних бляшок за кілька років перебігу захворювання.

Повернутися