Цікава історія N35: Історія про головний біль та каву, або як аденома простати може створити проблеми з тиском?


Історія почалась із дзвінка знайомої жінки, котра поскаржилась на те, що у її чоловіка постійно болить голова і затерпають ноги. Він звернувся до кардіолога і лікар призначив ліки від тиску, бо артеріальний тиск був незначно вищий від норми. Чоловік охоче приймав ліки, артеріальний тиск нормалізувався, але головний біль залишався. Зі слів пацієнта, головний біль та затерпання в ногах починали йому дошкуляти після прийому кави... Про інші скарги пацієнт не повідомляв.


Я поцікавився чи пацієнт проходив ще якісь обстеження. Зі слів дружини, вони звертались до різних спеціалістів, але усі скарги були списані на вік пацієнта, якому на той час уже виповнилось 65 років. Усі аналізи, котрі проводили пацієнту, були в межах норми.


Звичайно, що я запросив пацієнта на візит і запропонував виконати УЗД сечовидільної системи та внутрішніх органів та здати лабораторні аналізи. Пацієнт спочатку відмовився від проходження УЗД, мотивуючи це тим, що він 6 місяців тому його проходив і лікар дав заключення, що відхилень від норми немає. Натомість, аналізи він погодився здати...


Після отримання результатів аналізів я зрозумів, що УЗД таки потрібно буде виконати... Креатинін, сечовина та сечова кислота перевищували норму. Приставивши датчик до живота я відразу помітив величезний сечовий міхур, який був розтягнений і містив приблизно 1800 мл сечі, а також оглянувши нирки було помітно розширення видільної системи обох нирок (простіше кажучи, сеча поверталась назад із сечового міхура, що призвело до появи ниркової недостатності).


Причиною була величезна аденома простати, яка перешкоджала відходженню сечі з сечового міхура. Парадоксом було те, що пацієнт не відчував скарг пов'язаних з сечовипусканням. Ниркова недостатність призводить до підняття артеріального тиску, а також підняття рівня сечової кислоти, який в свою чергу може призводити до захворювання, яке ми називаємо подагра, при якому можуть затерпати ноги.

  

Вживання кави має сечогінний ефект, що у даному випадку впливало на роботу нирок і посилювало дискомфорт у пацієнта.


Приймання ліків для зниження артеріального тиску не впливало на причину появи останнього, тому очікуваного результату від лікування пацієнт не отримав.


Пацієнту був виконаний повний передопераційний пакет аналізів, після чого він був скерований у стаціонар для проведення планової операції по видаленню аденоми простати.


Після постановки катетера в урологічному стаціонарі було отримано більше 2 літрів сечі.


Пацієнту невдовзі була виконана трансуретральна резекція аденоми простати. Операція пройшла успішно, і вже через 5 днів пацієнт був виписаний додому. Через 2 тижні після операції було проведено контрольне УЗД, яке показало, що залишкової сечі у сечовому міхурі немає і обидві нирки справно працюють! Лабораторні аналізи теж повернулись до норми, а пацієнт відмовився від препаратів для зниження артеріального тиску. Тепер коли він п'є каву у нього не болить голова і не затерпають ноги:)


Пройшло вже багато років, але я досі згадую цю історію, яка є повчальною для усіх медиків і пацієнтів. Тільки комплексне обстеження може вказати на справжній дисбаланс у нашому організмі, а також допоможе вибрати найкращий шлях лікування!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися