Цікава історія N33: Про що може розповісти язик, коли він сам постраждав лише на половину?


Історія почалась із дзвінка моєї знайомої пацієнтки, яка була налякана станом здоров'я свого батька. Я поцікавився у чому річ і чому така паніка?.. Виявилось, що батько страждає на гіпертонію, цукровий діабет. Але ці захворювання лікарям вдавалось контролювати ліками і вони залишились на другому плані. А от незрозумілий висип на язику, який турбував хворого уже місяць, вийшов на перший план.


Висип був цікавим і не зовсім типовим через те, що він знаходився рівно на половині язика. Тобто, пів язика з висипанням, а друга половина - без висипання. Самостійно висип не зникав.Я запитав у знайомої, чи вони звертались з батьком до лікаря? Вона відповіла, що зверталась до сімейного лікаря, який скерував їх до дерматолога. Лікар дерматолог зробила зішкріб з язика у лабораторії, після чого порекомендувала приймати антибактерійні препарати внутрішньом'язево.


Діагноз залишався загадкою...Замість покращення друга половина язика вкрилась білим нальотом, а висип на іншій частині язика залишався без змін.Лікар дерматолог розвела руками і порадила звернутись до стоматолога. Стоматолог порадив полоскати рот антисептиками, але після тижня полоскань не відбулось жодного покращення. Саме тому жінка почала панікувати.


Враховуючи, що цукровий діабет може призводити до зниження опірності організму, такий стан може спричинити появу вірусу varicella zoster, а прийом антибактерійних препаратів до появи кандидозу у ротовій порожнині.

  

На другий день ми зустрілись у нашій клініці «Біокурс» у Львові для виконання лабораторних тестів. Оглянувши пацієнта разом із моїми лікарями я зупинився на гіпотезі оперізуючого лишаю (герпес 3 типу) або varicella zoster. При цій інфекції ураження шкіри і слизових відбувається за ходом нервів. Нетиповим є висипання на слизових, більш типовим є висипання на шкірі за ходом чутливих нервів, яке спричиняє біль та свербіж.


Лабораторне обстеження виявило антитіла класу М та G до varicella zoster у високих титрах, що свідчило про наявність цієї інфекції у пацієнта. Мазок з язика показав наявність грибкової інфекції - кандидоз.


Призначивши стандартне противірусне і протигрибкове вже через 3 дні язик повністю став здоровий. Ще через кілька днів зник дискомфорт на який скаржився пацієнт. Саме нетиповий перебіг захворювання ускладнив діагностику герпесу 3 типу, і як наслідок лікування не дало результату.

  

Практичний досвід та сучасна діагностика у медицині прискорюють оздоровлення та економлять ваш час та нерви, а лікування без діагнозу (емпіричне) не завжди дає бажаний результат.

Сподіваюсь ця стаття буде корисною не тільки молодим лікарям терапевтам, а також стоматологам!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися