Цікава історія N20: Не завжди випадіння волосся можна вилікувати у косметолога, або як повернути свої брови назад у ревматолога?


Історія почалась з телефонного дзвінка знайомої, яка колись з чоловіком проходила обстеження перед плануванням вагітності у львівській клініці «Біокурс». Я відразу запитав у чому річ, бо лікарям найчастіше дзвонять через медичні проблеми. Вона відразу пояснила, що у них з чоловіком все добре і малюк теж здоровий, але є проблема випадіння волосся у двоюрідного брата. Отож, я поцікавився, скільки часу він має цю проблему? Відповідь мене здивувала - близько 3 років! Впродовж 3 років він лікувався у клініці у лікаря дерматолога-трихолога з допомогою ін'єкцій у ділянки де випадало волосся, в тому числі стероїдними гормонами. Але результат був дуже тимчасовий, ін'єкції йому проводили практично щотижня.


Потім я поцікавився, чи проводили йому більш детальне обстеження, щоб з'ясувати причину алопеції. Виявилось, що 3 роки жодних аналізів не проводили! Хлопцю було 20 років, коли у нього почало випадати волосся. Воно випадало у різних ділянках на його тілі - голові, ногах, руках, тулубі, також випали обидві брови...


На питання, чому він швидше не звернувся до нас у клініку, відповідь була дуже поширеною. Фінансово їм було складно до нас потрапити, бо вони вже витратили космічну суму за 3 роки на лікування та результату нажаль не побачили…Ми домовились про зустріч з молодим чоловіком в приміщенні клініки «Біокурс». На зустрічі при огляді у нього було кілька ділянок з алопецією, які було видно неозброєним оком, а також не було брів. Виявилось, що лікарі дерматологи у клініці, в якій лікувався пацієнт впродовж 3 років не могли зрозуміти, що з ним робити далі! Коли ін'єкції вже не давали хорошого ефекту вони вирішили скерувати його до лікаря імунолога.Лікар імунолог скерувала пацієнта на загальний та біохімічний аналіз крові, де значних змін не було, окрім незначного підняття креатиніну, а також ANA профіль, де були виявлені анти-PCNA, показник був 23 одиниці, при нормі до 5 одиниць 

( http://en.wikipedia.org/wiki/Proliferating_cell_nuclear_antigen ).


Також лікар імунолог рекомендувала тест на виявлення вірусу герпесу 6 типу. Тест виявився позитивним. Тож імунолог призначила пацієнту лікування валцикловіром на 30 днів. Після проведеного лікування показник анти PCNA в ANA профілі так і залишився 23 одиниці і жодного прогресу в рості волосся не відбулось. Лікар розвела руками і запропонувала сучасні імуномодулюючі препарати, але не гарантувала результату лікування.У львівській клініці «Біокурс» ми виконали додаткові тести та повторили ANA профіль, результат 23 одиниці. Парадокс, що більшість інших аналізів була в нормі, крім незначного підняття креатиніну та сечової кислоти. Порадившись з ревматологом після комплексного УЗД, яке не виявило значних відхилень від норми, ми прийшли до висновку, що у пацієнта не типова форма системного червоного вовчака, яка призводить до алопеції та уражає нирки.

Детальніше про вовчак: https://www.facebook.com/zhtaras/posts/1143656392327318


Ревматолог нашої клініки призначила курс лікування, як системного захворювання без місцевої ін'єкційної терапії. Через місяць ми отримали покращення росту волосся, окрім брів. Результати аналізів були в нормі, ANA профіль був повторно виконаний - анти PCNA опустились до 18 од. Провівши повторно ще 2 курси лікування, ми отримали повністю нормалізацію росту волосся на всіх ділянках та обох брів також. ANA профіль був повторно виконаний - анти PCNA опустились до 6 од.На голові і тілі слідів тривалої алопеції дерматолог-трихолог нашої клініки не змогла знайти навіть з допомогою дерматотрихоскопа, але половина однієї брови на жаль випала знову. Також відбулось прогнозоване підняття печінкових проб на фоні базової терапії.


В даний час пацієнт приймає гепатопротектори для стабілізації роботи печінки, ниркові проби перебувають в межах норми. Вага хлопця становить 82 кг при зрості 182 см, він набрав 8 кг за 4 місяці, почувається добре. Найбільше його турбує те, що пів брови на жаль випало знову, але позитивом є те, що інших ділянок алопеції на тілі немає.


Лікуючи випадіння волосся ми врятували пацієнта від інших складних наслідків системного червоного вовчака. Усі лікарі клініки «Біокурс» сподіваються на повне одужання пацієнта. Бажаємо, щоб його брова виросла і більше не випадала!

P.S. Не завжди можна розпізнати серйозне захворювання у пацієнта. Дерматологи, які лікували пацієнта ін'єкціями повинні пам'ятати про системні захворювання та починати з більш ретельної діагностики, а тоді вже комбінувати лікування разом з ревматологом. Бо якби пацієнта не скерували до імунолога - ця історія через кілька років могла б закінчитись у відділі штучної нирки.

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися