Натрій (Na+, Sodium) - основний катіон позаклітинного простору, що знаходиться у всіх рідких середовищах організму (плазма крові, шлунковий, панкреатичний сік, жовч, кишковий сік, піт, спинномозкова рідина і ін. ) в іонізованому стані. Відносно велика кількість натрію знаходиться в хрящах і трохи менше - в кістках і становить 15-30% від загальної кількості Na в організмі. Основна роль натрію в організмі – регуляція обсягу позаклітинної рідини. Обсяг позаклітинної рідини залежить від загальної кількості натрію в організмі. Концентрація натрію в плазмі є ідентичною концентрацією міжклітинної рідини. Різкі зміни концентрації натрію в плазмі, які не супроводжуються аналогічними змінами внутрішньоклітинного калію, призводять до надходження води з позаклітинного простору у внутрішньоклітинний простір з розвитком набухання клітин. Будучи лужним металом, Na+ бере участь у підтримці кислотно-лужного балансу, також Na+ приймає участь у нервово-м'язовій збудливості і динамічних явищах поляризації і деполяризації клітинних мембран, протиставляючись діям калію. Механізми, за допомогою яких організм підтримує постійний рівень натрію в плазмі та позаклітинному просторі, — це нирковий кровотік, активність карбоангідрази, ренін-ангіотензин-альдостеронова система, антидиуретичний гормон, вазопресин, інші стероїдні гормони, концентрація яких у плазмі крові регулюється . Основними джерелами натрію є харчова кухонна сіль та харчові продукти. Для здорового дорослого, з метою запобігання негативному балансу натрію, достатньо вживання 3-5 г солі протягом 24 годин, щоб заповнити його втрати з потом і сечею.
Підвищений рівень:
Знижений рівень:
Вплив медикаментів
амінокислоти, ампіцилін, бетаметазон, бікарбонат натрію, карбамазепін, цефотаксим, оральні контрацептиви, стероїди, кортизон, доксорубіцин, метилдопа, метилтестостерон, преднізолон, тетрациклін.
амфотерицин, НПЗЗ, каптоприл, карбамазепін, хлоротіазид, фуросемід, гентаміцин, ізосорбід динітрат, проносні засоби, метилпреднізолон, міконазол, морфін, ніфедипін, омепразол, тріамтерен, триметоприм, вазопресин, вінкристин.