Цікава історія N14: Чи розчиняються, насправді, камінці в жовчному міхурі і як уникнути їх утворення без оперативного видалення жовчного міхура?

Історія стосується мене персонально, бо проблема виникла у моїй сім'ї, а точніше у моєї дружини.

Почну історію з часу планування вагітності. Враховуючи те що я уролог і, маючи можливість цивілізовано підійти до планування вагітності, ми з дружиною вирішили обстежитись в клініці, де я за сумісництвом є головним лікарем та лікарем УЗД.
Після комплексного обстеження, що включало комплексне УЗД та дуже велику кількість лабораторних обстежень ми отримали результати - загалом усе було в нормі, змін на УЗД не було, аналізи теж в нормі.


Дружина завагітніла і народила нашу донечку. Під час вагітності вона неодноразово проходила УЗД і щоразу відхилень від норми не було. Аналізи теж були в нормі.
Пологи пройшли нормально без ускладнень, дякуючи моєму колезі акушеру-гінекологу.

І тут через місяць після пологів під час годування дитини у дружини виникає приступ болю в епігастрії[1]?! Вколовши спазмолітики, я стабілізував стан і, враховуючи, що це була 22 година і субота, вирішив оглянути дружину на УЗД в клініці.
Ввімкнувши апарат і приставивши датчик до живота, я натрапив на несподівану знахідку....


Жовчний міхур був повністю заповнений дрібними кристалами діаметром до 6 мм, які давали акустичну тінь. Я зрозумів нашу лікарську помилку: усі лікарі знаючи що жовчний міхур до вагітності та на ранніх термінах був у нормі не звертали при огляді на нього увагу у пізніх термінах, бо уся увага була прикута до плода і до нирок.


Звичайно, наступним моїм кроком була консультація у лікаря гастроентеролога. Вердикт:

 «Вам потрібно звернутись до хірурга для здійснення холецистектомії[2],

 альтернативи немає».


Хірурги, а я звертався до кількох, підтвердили попередній вердикт і всі однозначно сказали: оперувати негайно!!! Ліків, які розчиняють камінці не існує, а крім того камінці все-одно будуть утворюватись і провокувати приступи.

Враховуючи, що стан дружини стабілізувався і вона почала себе комфортно почувати, я спробував піти іншим шляхом...

Моє бачення було таким:
Якщо камінці утворились за кілька останніх місяців вагітності, то є шанс, що вони можуть розчинитись, розмір їх свідчив за ймовірно холестеринову природу. Тому я вибрав препарат урсодезоксехолевої кислоти у стандартній дозі (це відомий гератопротектор, який часто використовують гепатологи та гастроентерологи). Порадившись з педіатрами, я зрозумів, що дітям також його призначають і в ранньому віці при муковісцидозі, тому загрози для нашої дитини не буде. Враховуючи можливість приступів при відходженні камінців в домашній аптечці з'явилась Но-шпа в ампулах.


Дружина розпочала приймати ліки та продовжувала годувати дитину грудьми. Протягом 3 місяців у неї було 3 приступи, які досить швидко купувала ін'єкція Но-шпи.
Ми проводили УЗД що 2 тижні. Щоразу камінців ставало все менше і менше.
І вже через 3 місяці в жовчному міхурі не залишилось жодного.

Усі лікарі УЗД моєї клініки не чекали такого результату, тим більше перед ними були попередні знімки, де жовчний міхур був повний каміння.
Передзвонивши до гастроентеролога і хірургів, я повідомив результат - каміння не має уже через 3 місяці! На що отримав відповідь - ще не вечір камінці можуть знову утворитись, і лікарі все ж радять видалити жовчний міхур!

Пройшло 2 роки, а камінці в жовчному міхурі не утворювались. І прийшла друга вагітність.
Знаючи про проблему каменеутворення, цього разу ми підійшли до УЗД контролю дуже уважно. Проводили контроль жовчного міхура що 2 тижні, перший місяць все було ОК. На другий місяць ми зауважили, що утворилось 3 кристали до 5 мм в порожнині ЖМ. Для профілактики камнеутворення я призначив дружині препарат який вона приймала в меншій дозі. На жаль, через 2 тижні кількість камінців збільшилась.

Тоді я прийняв рішення збільшити дозу до терапевтичної. Кілька місяців дружина приймала ліки і ми бачили, що кількість камінців не збільшується, після пологів. І вона продовжила прийняття урсодезоксихолевої кислоти до 2 місяців.

Результат - усі камінці зникли. Зараз проводячи динамічне спостереження виявлено, що жовчний не містить камінців!

Я розумію, що є міжнародний стандарт і тільки лікар зі згоди пацієнта може приймати такі неординарні рішення, але все таки холестеринові камінці можна розчинити, а також можна запобігти їх утворенню.



P.S. Хочу наголосити, що до першої вагітностіі між вагітностями камінці у дружини не утворювались і зараз уже 2 роки після другої вагітності теж не утворюються!
Можливо, лікарі УЗД та гінекологи візьмуть цей випадок на озброєння і змінять стандарт огляду до вагітності, під час і після - жовчного міхура і це допоможе уникнути операцій у майбутньому.



[1]Зона, що розташована під мечовидним відростком.

[2] Операція з видалення жовчного міхура

Повернутися