Путівник по безпечному сексу

Путівник по безпечному сексуСекс є дуже нормальною і здоровою частиною нашого життя. Це спосіб вираження симпатії та уваги, захвату та любові до особи протилежної статі. Деякі люди займаються сексом без створення стабільного зв'язку, а для інших - секс необхідність довготривалих сімейних відношень. Ми не ставимо своїм завданням назавжди зіпсути задоволення, яке приносить секс, а навпаки допомогти Вам мати завжди здорове та безпечне статеве життя і уникнути тих інфекцій, що порушують його.

ЩО ТАКЕ СТАТЕВІ ТРАНСМІСИВНІ ЗАХВОРЮВАННЯ (СТЗ) ?
Це хвороби, які можна передати від людини до людини під час заняття сексом. Ними (СТЗ) щорічно хворіє значна частина людства. За даними Центру захворюваності США щорічно 15.3 млн американців інфікуються СТЗ. На сьогодні є понад 20 збудників, здатних викликати СТЗ. За видом цих збудників вони бувають:
  • бактерійні (сифіліс та інші спірохетози, гонорея, хламідіоз, бактерійний вагіноз, мягкий шанкр, стрептококи групи В)
  • вірусні (ВІЛ-інфекція та СНІД, герпетична та цитомегаловірусна інфекції - 6 типів вірусів, папіломавіруси - збудники статевих бородавок -4-5 видів, гепатит В та С інфекції)
  • мікоплазменні (3 види, включаючи уреаплазму)
  • протозойні (трихомоніаз, амебіаз)
  • грибкові (різноманітні гриби, найбільш відомими як чинник "молочниці" - гриби кандіда )

Багато людей вважають, що вони є поза ризиком захворіти статевими захворюваннями. Але так як СТЗ є найбільш поширеними видами захворювань в будь–якіїй країні світу, Ви, навіть якщо й маєте тільки одного статевого партнера, можете заразитись СТЗ, причому часто не знаючи про це, якщо:
  • Ви або Ваш партнер хоча б раз мали статевий зв'язок з іншим партнером
  • Ви не знаєте про минуле сексуальне життя Вашого партнера
  • Ви мали хоча б раз незахищений сексуальний контакт з невідомим партнером
  • Ви маєте такі симптоми як виділення, непрємний запах, болі, язвочки, печію, свербіння, різі, почервоніння чи бородавки в ділянці статевих органів

Чому потрібно порадитись з лікарем?
Багато людей вважають, що розмова про стан власного статевого здоров'я буде непрємною та соромливою. Але причини почати її є вагомішими. Деякі СТЗ можуть викликати серйозні пошкодження або переходити у хронічні важко ліковані форми внаслідок зволікання. Звернення до лікаря є першим кроком в діагностуванні та лікуванні любого статевого захворювання та захисті Вашого сексуального та загального здоров'я. Особливістю СТЗ є те, що вони в більшості випадків викликаються поєднанням різноманітних комбінацій з набору 20 існуючих збудників (так звані "букети"). При цьому симптоми всіх СТЗ є майже однаковими і тому навіть досвідчені лікарі-гінекологи чи венерологи без спеціальних лабораторних обстежень не в стані визначити вид збудника чи їх комбінацію і призначити правильне лікування, яке залежить від видів збудників та їх кількості.

Як розпочати розмову ?
Вам слід бути налаштованим на те , що лікар запитає Вас про речі , що мають відношення до ризику мати Вами СТЗ. Але, навіть якщо лікар про це не питатиме , вкажіть їх самі. Ось декілька можливостей започати розмову:

"Я зустрічаюсь зараз з новим хлопцем і ми не завжди використовували презервативи. Чи могла я заразитись від нього СТЗ?"

"Моя дівчина помітила, що в неї з'явились статеві бородавки. Я хотів би перевіритись на наявність їх та інших СТЗ"

Що можна розповісти лікарю ?
Ваш лікар, для того щоб визначити чи маєте ви ризик по СТЗ і які види тестування призначити Вам, потребує мати деяку інтимну інформацію про особливості Вашого статевого життя. Вам слід обговорити з лікарем :
Ваш попередній сексуальний досвід; теперішню статеву поведінку; вживання презервативів; симптоми (скарги), якщо Ви їх маєте; чи можете Ви вагітніти.

Що запитати у лікаря про своє сексуальне здоров'я ?
Буде краще, якщо всі запитання які Вас цікавлять Ви запишете заздалегідь і принесете на зустріч з лікарем, а також запишете отримані відповіді. Нижче наведемо декілька прикладів питань :
Що таке СТЗ?
Чи можу я мати СТЗ і не знати про це?
Як часто треба тестуватись на СТЗ?
Чи потрібно мені тестуватись на якесь СТЗ сьогодні?
Як часто треба проводити онкологічне гінекологічне обстеження ?
Як можна захистити себе та мого партнера від СТЗ?


Поради для покращення комфортності під час бесіди з лікарем
Більшість людей почуваються комфорніше і готові до інтимної бесіди до або після обстеження, коли є повністю одягнуті. Скажіть лікарю, щоб він приділив Вам 10-15 хвилин для обговорення питань Вашого здоров'я. Якщо лікар вживає медичні терміни , які Ви не розумієте, попросіть пояснення їх значення. Ви маєте право розуміти слова , що стосуються Вашого здоров'я.

Лікування СТЗ
Доброю новиною є те, що всі СТЗ насьогодні можна лікувати та виліковувати. Ті з них, що викликаються бактеріями (сифіліс, хламідіоз, гонорея) можна лікувати антибіотиками.Такі, що спричинені вірусами (герпес, папілома вірус – статеві бородавки) не можуть бути повністю вилікувані , але їх можна лікувати для зменшення або повного зняття симптомів.
Виконуйте детально всі рекомендації Вашого лікаря. Прийміть всі ліки виписані лікарем. Не змінюйте самостійно час прийому, дозу та загальну тривалість лікування. Продовжуйте приймати ліки вказний лікарем термін навіть якщо симптоми зникли набагато скоріше. Повідомте Вашому партнеру, що Ви маєте СТЗ. Не обовязково що Ваш партнер буде мати те ж СТЗ що й Ви, проте вірогідність бути інфікованим аналогічним збудником /збудниками є високою. Попросіть його теж пройти тестування. Утримуйтесь від сексу поки Ви і Ваш партнер повністю не закінчите призначений курс лікування і клінічно та лабораторно будете здоровими.
Прийдіть в призначений термін на повторний візит після лікування, якщо про це попросить лікар.
Ніколи не рекомендуйте свої ліки партнерам або знайомим!!!
Пам'ятайте - симптоми СТЗ в більшості однакові, а збудники можуть бути різними й вимагатимуть різних ліків.

Як справитись з непрємними почуттями ?
Багато людей отримують шок або дуже пригнічуються, коли взнають про наявність в себе СТЗ. Але памятайте, СТЗ є дуже поширені серед населення. Мати якесь з СТЗ ще не означає , що Ви є поганою , гіршою за інших чи якоюсь інакшою людиною. Якщо про наявність СТЗ першим Вам сповістив Ваш партнер, не сприймайте цю "новину" з гнівом. Розцінюйте це як прояв чесного та турботливого відношення до Вас з його/її боку . Він переживає про Ваше здоров'я і про майбутні ваші взаємовідношення (в тому числі й статеві). Найважливіший крок в таких випадках – звернення до професійних лікарів для консультативної бесіди , щоб взнати як лікуватись та як захистити себе і інших. Якщо через сором Ви не повідомите свого партнера та не забезпечите його тестування, огляду лікаря та при необхідності лікування, він може отримати серйозні пошкодження на все подальше життя. Він також може повторно заразити Вас або інших людей СТЗ. Вірно, сказати про це партнеру є дуже важко. Але згадайте про те, що більшість людей на сьогодні і не підозрюють, що мають ці захворювання. Не дозволяйте страху чи сорому прийняти невірне рішення.

ШІСТЬ ЗАПОВІДЕЙ ПРОФІЛАКТИКИ СТЗ :
1
Обмежте статеву активність, якщо Вам невідомий попередній статевий досвід партнера або Ви в даний час хворієте на СТЗ. Ви можете виражати свою любов іншими способами - дотиками, поцілунками, погладжуван-ням, словами. Вживання рук та мови для надання та отримання задоволення є безпечним.
2
Вживайте презервативи.
Використовуйте кожен раз презерватив від початку до кінця занять сексом. На сьогодні доступними є як жіночі, так і чоловічі презервативи для орального, генітального та анального сексу. Для додаткового захисту використовуйте сперміцидні гелі (креми, що містять речовини, які інактивують сперматозоїди) або спеціальні сперміцидні та анти-СТЗ пінки, гелі. Використовуйте їх з презервативами, а не замість них.
3
Будьте готові
Майте завжди при собі латексні презервативи і будьте готовими вживати їх.Ні в якому разі не вступайте в статеві стосунки без них. Пам'ятайте – людина завжди приймає неправильні рішення (відмовляється від безпечного сексу) в збудженому стані, особливо якщо вона перебуває в стані сп'яніння . Не соромтесь носити с собою презервативи - краще буде, якщо партнер/жінка/чоловік/батьки/ діти знайдуть у кишені чи портмане їх, ніж бланк з результатами позитивного тесту на СНІД чи інше СТЗ. Привчіть до цього, як до ношення носової хустинки та гребеня , всіх членів сім'ї включаючи статево зрілих дітей-підлітків.
4
Обмежте число статевих партнерів
Чим більше число людей з якими Ви вступаєте в статеві стосунки, тим більший ризик захворіти СТЗ. Якщо Ваш партнер має/мав статеві відношення з іншими, Ви також маєте ризик заразитись СТЗ. Памятайте, що сексуальна поведінка людини є керована здебільшого інстинктом , а не розумом , і тому не беріться самі визначати наявність та кількість статевих партнерів у Вашого партнера і відповідно Вашу безпеку щодо можливості заразитись СТЗ.
5
Відвідуйте лікаря та проходьте лабораторне обстеження
Якщо Ви підозрюєте наявність СТЗ у себе – відразу звертайтесь до лікаря.Попросіть Вашого партнера (-ів) теж здати аналізи, щоб потім не заразитись від нього повторно, якщо він залишиться непродіагностованим та нелікованим . Якщо Ви живете статевим життям – тестуйтесь щонайменше раз у рік.
6
Отримайте лікування (Дивись "Лікування СТЗ")


ЗНАЙОМСТВО З ОСНОВНИМИ СТЗІ. БАКТЕРІЙНІ ТА ПРОТОЗОЙНІХЛАМІДІОЗ.
Що таке хламідіоз ?
Серед статевих трансмісивних захворюван (СТЗ) хламідіоз є найбільш поширеним. В США, наприклад, щорічно реєструється 4 млн. нових випадків хламідійної інфекції, що в 50 раз перевищує кількість гонорейної та ВІЛ-інфекцій (по 80 тис випадків щорічно).
Хламідії - мікроби з особливим циклом розвитку, які здатні розмножуватись в середині клітин організму і переходити в стійкі до дії різних факторів форми. У дорослих передача хламідійної інфекції відбувається, основним чином, статевим шляхом, однак можливе зараженння і через інфіковані предмети. Інкубаційний період захворювання 10-20 днів, проте через наявність безсимптомних форм , які складають до 70% у жінок і до 40% у чоловіків, час захворювання встановити практично не можливо, а більшість інфікованих вважають себе здоровими.

Чим небезпечний хламідіоз ?
У жінок з запальними процесами матки та яєчників (ендометрити, аднексити і ін.), вагіни та шийки матки (кольпіти, цервіцити, ерозії шийки матки і ін.), частота виявлення хламідій складає більше 50%. Їх виділяють у 40% хворих гонореєю і трихомоніазом. Найбільш важким проявом хламідійної інфекції у жінок є сальпінгіти (запальні процеси маткових труб), які можуть приводити до таких важких ускладнень, як позаматкова вагітність та непліддя. В ряді випадків (до 40%) хламідійний сальпінгіт перебігає без скарг і виявляється тільки при обстеженні з приводу непліддя з використанням спеціальних методів. Серед неплідних хламідіоз виявляється у 50%. При неплідді, повязаному з непрохідністю труб, частота хламідіозу досягає 70%. У вагітних інфекція виявляетья в 10-15% випадків. Часто запальні процеси статевих органів супроводжують хламідійний уретрит та цистит . У мужчин уражується сечовивідний канал (уретрит), простата (простатит), яєчки та їх додатки (епідідиміт), пряма кишка (проктіт) і ін. органи. Як наслідок тривалої інфекції цих органів може виниктнути зниження статевої активності (імпотенція) або різкі зміни сперми - чоловіче непліддя, яке складає на сьогодні до 50% причин подружнього непліддя. Особливою клінічною формою хламідіозу є Хвороба Рейтера, яка характеризується трьома симдромами з ураженням очей (коньюктивіт), суглобів (артрит) і сечостатевих органів (уретропростатит). При цій хворобі можливе також ураження слизових та шкіри. Дуже небезпечним є хламідіоз під час вагітності. Плід може інфікуватись внутріутробно. Це є причиною невиношування (ранні та пізні викидні), багатоводдя, відставання в розвитку плоду і ін. патології. Новонароджені при проходженні через інфіковані родові шляхи матері часто заражаються хламідіями. При цьому у них виникають важкі ураження очей, дихальних шляхів, вух і ін. органів. Особливе значення має проблема сімейного хламідіозу. Захворювання може проявлятись у дітей і в більш старшому віці. Ураження сечостатевих органів за звичай не дає виражених скарг. Може спостерігатись пієлонефрит, запалення простати у хлопчиків, скарги на почервоніння, свербіж, слизово-гнійні виділення у дівчаток. Це диктує необхідність обстеження на хламідіоз дітей з вказаними скаргами, особливо, при виявленні хламідіозу у одного з батьків. Можливі захворювання дихальних шляхів та зіву і у дорослих в результаті орально-генітальних контактів.

Симптоми
Більшість людей з хламідіозом не мають симптомів – 70% жінок та 40 % чоловіків. Тому вони довший час не знають що є інфікованими і є джерелом зараження інших.Якщо симптоми є, вони нічим не відрізняються від тих що є й при інших СТЗ. Відразу зверніться до лікаря , якщо з'явились печія, різі при сечовиділенні, незвичні виділення з вагіни або статевого члену , болі чи інші дизкомфортні явища в ділянці статевих органів. В жінок також можуть бути кровотечі в міжменструальний період , болі внизу живота, а також болі під час статевого акту, порушення менструального циклу – «затримки» .

Чи потрібно тестуватись ?
Єдиний спосіб взнати чи маєте Ви хламідійну інфекцію – пройти лабораторне тестування. Так як хламідіоз є дуже поширеним, люди що живуть статевим життям повинні проходити обстеження щонайменше раз в рік, навіть якщо вони почувають себе здоровими. Є багато методів визначення хламідійної інфекції - забір тампонами клітин з уретри та шийки матки для визначення збудника прямими методами та неінвазивні методи визначення стадії захворювання за наявністю та співвідношенням різних класів антитіл до хламідій в сироватці крові. Останній метод приносить більшу користь при хронічному, безсимптомному (латентному) перебігу та при локалізації процесу у важкодосягаємих для прямого обстеження місцях й тканинах (труби, яйники, ендометрій, простата, яєчки,верхні ділянки уретри). Звичайний мазок, який забирають для профілактичного гінекологічного дослідження не визначає хламідій.

Лікування
Якщо Ви підозрюєте, що можете мати хламідіоз – відразу пройдіть тестування. Лікування на ранніх стадіях є набагато простішим і може запобігти розвитку незворотніх руйнівних наслідків у Вашому організмі. Пам'ятайте - кожна п'ята подружня пара в світі не має дітей і більша половина причин непліддя пов'язана з хламідіозом та його наслідками.

Лікування хламідіозу, особливо його хронічних форм, є не завжди простим завданням. Крім антибіотиків при лікуванні використовуються препарати, які підвищують імунітет організму, рослинні препарати, вітаміни, засоби місцевого впливу, сучасні протигрибкові препарати та засоби, які відновлюють нормальну флору вагіни і кишківника. Слід враховувати, що при хронічному хламідіозі одного курсу лікування може виявитись недостатньо.

Лікування обовязково повинно проводитись двома статевими партнерами, а контроль вилікування проводять не раніше, ніж через 3-4 тижні після його закінчення. Якщо Ви вагітні Вагітна жінка може передати хламідії дитині під час пологів. Хламідія може спричинити у новонароджених та грудних дітей захворювання очей, вуха, легенів. Доброю новиною є те , що вагітна жінка може приймати ліки для лікування хламідіозу та захистити свою дитину .

Застереження – вагітні жінки повинні приймати для лікування тільки ті ліки, які випише лікар. Деякі ліки є токсичними для плоду і тому, якщо Ви підозрюєте у себе наявність вагітності попередьте про це лікаря , щоб він підібрав безпечні ліки. Можливо Вам прийдеться пройти повторне тестування на предмет ефективності лікування. Що треба памятати під час лікування, Як розповісти «про це» партнеру, Як перебороти неприємні почуття та шість заповідей як залишитись здоровим - шукай поради в загальному розділі про СТЗ.

ТРИХОМОНІАЗ
Що таке трихомоніаз ?
Це одне з найпоширеніших статевих захворювань на земній кулі, яке викликається дрібними мікроскопічними паразитами (не мікробами) - вагінальною трихомонадою (Trichomonas Vaginalis - латин., скорочено - ТВ). Уражуються сечостатеві органи. Симптоми захворювання зявляються через 4 дні, а деколи через 3 тижні після статевого контакту.

Симптоми
У жінок - виділення з вагіни жовтого, сіро-зеленого кольору з неприємним запахом, можуть бути надмірними і прозорими, свербіння у вагіні та довкола зовнішніх статевих органів, біль при сечовиділенні та під час статевого акту У чоловіків - печія при сечовиділенні, слизово-гійні прозорі виділення виділення з отвору статевого члену. Більшість чоловіків мають мінімальні симптоми або їх не відчувають взагалі і є безсимптомними носіями не знаючи про це і інфікуючи соїх партнерок. У дітей (дівчаток) - інфікування може бути внаслідок сексуального насилля або через предмети гігієни від хворої матері нестатевим шляхом і проявлятись гнійними виділеннями та печією в районі статевих губ.

Діагностика
Заключається у взятті матеріала з шийки матки та вагіни (у жінок) та уретри (у чоловіків) з наступною мікроскопією нефарбованих мазків ("жива крапля"), а при необхідності - виділенням культури збудника у спеціальному рідкому середовищі.

Яке лікування ?
Лікування у кваліфікованого лікаря дозволяє повністю вилікувати це захворювання. Не забудьте про повторний контрольний тест після лікування, щоб переконатись що збудник ліквідований повністю. Що треба памятати під час лікування, Як розповісти «про це» партнеру, Як перебороти неприємні почуття та шість заповідей як залишитись здоровим - шукай поради в загальному розділі про СТЗ.

СИФІЛІС
Що таке сифіліс ?
Одне з найдревніших статевих захворювань, яке в даний час має характер епідемії в нашій країні та сусідніх республіках. Викликається мікробом - блідою трепонемою (спірохетою). Якщо не пролікувати його на ранній стадії - викликає серйозні захворювання внутрішніх органів. Клінічний перебіг нелікованого сифілісу включає три фази - первинний, вторинний та третинний. Хворі вагітні можуть передати інфекцію плоду.
Симптоми
Первинний сифіліс - безболісна язвочка в ділянці статевих губ, вагіни, шийки матки чи на статевому члені (деколи в роті або прямій кишці) - твердий шанкр, яка з'являється на місці проникнення збудника через 2-6 тижнів після контакту. У жінок в 50% випадків вона не помітна через глибоке розміщення. Без лікування через 6-8 тижнів язвочка зникає і розвивається вторинний сифіліс.
Вторинний сифіліс - системне ураження кровоносних судин (васкуліт) з різноманітним набором симптомів - підвищення температури, озноби, болі в суглобах та м'язах, зміни на шкірні та слизових у вигляді різноманітних висипань та ерозій. На цій стадії уражуються печінка, нирки, шлунок. Через широкий спектр ураження різних органів сифіліс може "маскуватись" під різні терапевтичні захворювання - ревматизм, гепатит, виразку шлунку, ішемічну хворобу серця, туберкульоз інші інфекційні захворювання. Нерозпізнаний і нелікований на цій стадії сифіліс переходить у кінцеву стадію третинного сифілісу.
Третинний сифіліс (або пізній) - ця стадія може розвинутись через багато років після інфікування і супроводжуватись важким ураженням мозку, судин, печінки, нирок.

Діагностика
Заключається у взятті матеріала з шанкру (язвочки) з наступною мікроскопією нефарбованих мазків ("жива крапля") на виявлення збудника, а також аналізу крові на наявність антитіл до сифілісу (речовин які виробляє організм для боротьби зі збудником).
При вторинному та третинному сифілісі потрібно провести ряд біохімічних тестів крові, які вкажуть на стан печінки, нирок та серцево-судинної системи. Яке лікування ? Лікування у кваліфікованого лікаря дозволяє повністю вилікувати це захворювання.

Не забудьте про Вашого партнера та повторний контрольний тест після лікування, щоб переконатись що захворювання ліквідоване повністю.
Що треба памятати під час лікування, Як розповісти «про це» партнеру, Як перебороти неприємні почуття та шість заповідей як залишитись здоровим - шукай поради в загальному розділі про СТЗ.

ВІРУСНІ СТЗ. ГЕРПЕС
Що таке герпес ?
Вірус простого герпесу (ВПГ або HSV, англ.) спричиняє появу болючих дрібних пухирців (везікул) на губах , слизових рота, очей (оральний герпес) або на статевих органах (статевий герпес).
Є два типи вірусу простого герпесу: HSV-1 є причиною орального, а HSV-2 - генітального (статевого) герпесу.
Але кожен з типів може інфікувати обидві ділянки і тому поділ вірусів на типи з клінічної сторони значення не має.

Симптоми
  • Раптове періодичне висипання множинних дрібних пухирців (везикул) з прозорою рідиною в ділянці статевих органів. губ та слизової рота, які тріскаючи залишають довго заживаючі виразки.
  • Почервоніння, печія, біль та свербіння в навколишній ділянці.
  • Збільшення довколишніх лімфовузлів.
  • Підвищення місцевої та загальної температури.

Як часто зустрічається герпес ?
Герпес є дуже поширеною і за звичай легкою інфекцією. Встановлено, що 20-25 % дорослого населення США інфікована статевим герпесом, а 80-90% мали зустріч з оральним герпесом . Проте приблизно дві третини з цього числа не знають що є інфікованими, так як ніколи не мали симптомів або вони були настільки слабкими, що пройшли незауваженими.

Чи є герпес небезпечним ?
Спалахи герпесу є дизкомфортним, проте рідко серйозним в медичному плані станом. Як і при інших вірусних захворюваннях повної ліквідації віруса та вилікування досягнути неможливо, проте прийом протигерпетичних засобів прискорює загоєння уражень, зменшує інтенсивність симптомів, попереджує виникнення повторних спалахів (зменшує їх кількість). Однак більшості людей з герпесом лікування не потрібне і для них важливішою є психологічна проблема - суспільний "ярлик" герпесу як статевого захворювання.

Як передається герпес ?
Більшість часу вірус "ховається" в неактивному стані в нервових вузлах спинного мозку. В цей час заразитись герпесом неможливо. Під час активної фази (реактивація, загострення, рецидив), яка триває від 6 до 20 діб вірус мігрує з вузлів по нервовим провідним шляхам на поверхню шкіри і слизових, де він є в пухирцях (везікулах) в інфекційному стані і звідки може передатись іншим при статевих контактах, поцілунках, оральному сексі. В невеликому проценті випадків передача вірусу може відбутись і поза спалахами в безсимп-томний період через міграцію вірусу на поверхню шкіри в такій малій кількості, яка не викличе типових для герпесу симптомів (пухирців, печії, свербіння, ерозій).

Як запобігти зараженню герпесом ?
Якщо Ви живете статевим життям з людиною в якої є герпес, ризик заразитись ніколи не буде нульовим. Проте наступні рекомендації значно зменшать ризик:
Старайтесь не займатись сексом під час спалахів. В цей період герпес є найбільш заразним .
Деякі пари роками не інфікують один одного обмежуючись в сексі в час наявності симптомів.
Постійне використовуйте презервативи в період між спалахами. Презерватив хоча й не дає 100% захисту, так як вірус може бути на ділянках шкіри невкритих ним, однак захищає /вкриває майже всі можливі місця передачі. Лікування ? Якщо застосовувати щоденно, антивірусна супресивна терапія допомагає запобігти спалахам та появі віруса на шкірі.Застосування протигерпетичної вакцини дає аналогічний ефект.

Які знання про герпес в мого партнера ?
Люди з різним рівнем знань з цієї проблеми мають різну уяву про небезпеку герпесу і тому краще прямо запитати Вашого партнера що він знає про герпес. Більшість людей важче переносять соціальний та емоційний стрес викликані герпесом, ніж фізичні ураження від дії самого вірусу.
Наше суспільство ще й досі зберігає пуританське ставлення до СТЗ і тому багато людей соромляться і самоізолюються після діагностування у них герпесу. Це вносить дизгармонію в статеві стосунки між партнерами. З часом та отриманням вірної інформації більшість людей пристосовуються жити з цією інфекцією. При цьому фізичні прояви рецидивів мають вигляд від невідчуваємих хворим станів з виділенням вірусу до декількох спалахів-загострень на протязі року. За звичай, кількість спалахів в перший рік після зараження є набагато більшою, ніж в наступні роки.

Чим небезпечний герпес партнера для мене ?
Якщо Ви маєте статеві відношення з особою, яка має герпес, Ви мусите також пам'ятати і про ризик заразитись й тому дотримуватись основних принципів профілактики зараження, вказаних вище.
З другого боку, якщо в минулому Ви мали декількох партнерів, Ви самі можете бути інфіковані вірусом і навіть не знати про це. Через наявність безсимптомних форм важко встановити коли і від кого відбулось зараження і якщо Ви мали секс з Вашим партнером, можливо що він отримав герпес від Вас.
Якщо Ви хочете знати чи маєте статевий герпес, здайте аналіз крові на HSV-2, бо НSV-1тест може бути позитивним як при лицевій, так і статевій локалізації.

Вагітність і герпес
В рідких випадках герпес може передатись від вагітної мами до новонародженого під час пологів з серьозними наслідками для дитини. Переважно це може статись, якщо жінка вперше заразиться герпесом в останні тижні вагітності - тому, якщо Ви вагітні, використовуйте презервативи або відмовтесь від сексу в цей небезпечний період аж до народження дитини.
Жінки, які мали герпес до вагітності (наявність захисного рівня антигерпетичних антитіл за тестом крові) мають дуже низький ризик передачі віруса дитині. Це підтверджує медична статистика: приблизно 20%-25% вагітних мають статевий герпес, але менш ніж 0.1% новонароджених має герпетичну інфекцію.

Яку роль грає герпес у взаємовідношеннях ?
Якщо Ви піклуєтесь про партнера і хочете мати з ним/нею інтимні стосунки, герпес не повинен стояти між вами на заваді. Подружні пари успішно живуть з ним роками. В більшості випадків це тільки незначна незручність.

Герпес просто вносить деякі корективи в статеве життя пари, такі як утримання від статевого життя під час спалаху. Для більшості це всього декілька разів на рік. Тому просто запитайте свого партнера як часто в нього бувають рецидиви, щоб знати чого очікувати.

Навіть в період між спалахами (рецидивами) вживайте презервативи для кращого захисту.

Чесно й відкрито переговоріть з партнером щодо наявності у Вас (чи у нього) герпесу, щоб разом розробити стратегію захисту один одного від зараження. Ваш партнер має почуватись комфортно і мати психологічну довіру, щоб повідомити, що він/вона відчуває симптоми наближення чергового спалаху (рецидиву). Ваші відношення тільки покращаться від відвертої розмови і встановлення взаємодовіри.

З другого боку, якщо Ви не впевнені як розвинуться відношення від повідомлення про наявність у Вас герпесу або якщо Ви, в свою чергу, боїтесь заразитись від партнера, що недостатньо відкритий зі свого боку - утримайтесь від статевого зв'язку на деякий час. Пізнайте краще свого партнера і дайте час для психологічної адаптації з думкою про життя з герпесом.
Не приймайте швидких та необдуманих рішень.

СТАТЕВІ БОРОДАВКИ ВИКЛИКАНІ ВПЛ (Вірусами Папіломи Людини, НРV - англ.)
Що таке ВПЛ ?
ВПЛ назва групи вірусів до якої входить 70 різних типів. Деякі з них викликають появу бородавок на руках або ступнях, а інші на статевих органах. Однак, в значної частини людей не має видимих утворів і вони навіть не знають, що є інфікованими.

Як виглядають статеві бородавки ?
Це множинні нарости у вигляді потовщень шкіри в ділянці статевих губ, вагіни, отвору прямої кишки, шийки матки, а в чоловіків на статевому члені, калитці, промежині та бедрах. Вони бувають виступаючими або плоскими, одинарними або множинними, малими або великими. Деякі, зливаючись, нагадують за формою головку кольорової капусти. Деколи зміни шкіри є настільки малими, що діагностувати їх може тільки лікар з допомогою спеціальних інструментів - "мікроскопічні бородавки". В інших випадках, ВПЛ можуть жити в шкірі взагалі не утворю-ючи ніяких змін - субклінічна ВПЛ-інфекція.

Хто може заразитись бородавками або ВПЛ ?
ВПЛ-інфекція може уражувати статево активних осіб любої статі, віку, сексуальної орієнтації, раси та соціального становища. Рідко дитина може інфікуватись від матері під час пологів.

Як передаються бородавки або ВПЛ ?
ВПЛ поширюються через прямий контакт зі шкірою інфікованої людини під час вагінального, орального чи анального сексу. Бородавки на руках викликаються іншими типами вірусів і контакт з ними не викликає виникнення бородавок статевої локалізації. Час інкубації тривалий і складає від декількох тижнів до декількох місяців на момент їх появи після статевого контакту або бородавки не з'являються на шкірі взагалі. Внаслідок цього важко встановити коли та від кого Ви заразились бородавками. Дуже мало відомо про передачу інфекції при субклінічній формі, хоча вважається що вона є менш заразною.

Як взнати чи я інфікований/а ВПЛ ?
Часом це важко встановити. Можна не бачити бородавок, якщо вони є у вагіні чи шийці матки, в прямій кишці. Часто вони плоскі та тілесного кольору. Дуже рідко вони супроводжуються такими симптомами як свербіння, біль або кровоточивість. Деколи ненормальний цитологічний (профілактичний онкологічний) мазок із каналу шийки матки при гінекологічному огляді є застереженням про можливу наявність ВПЛ-інфекції.

Відвідайте лікаря, якщо :
Ви помітили любі незвичні вирости, шкірні зміни на або довкола статевого члену, вагіни, статевих губ або прямої кишки, незвичне свербіння, біль або кровоточивість в цих ділянках
Ваш статевий партнер повідомив, що має статеві бородавки.

Як діагностують статеві бородавки ?
Ви можете перевірити себе і партнера самостійно. Проте краще це зробить професійний лікар, який має досвід діагностики. Для цього в клініках підозрілі ділянки змазують розчином оцтової кислоти під впливом якої ненормальні (інфіковані) ділянки стають білими і краще видимими в збільшувальній лінзі або кольпоскопі. Це не є специфічний тест, проте він з успіхом викорис-товується для діагностики ВПЛ-інфекції шийки матки. На субклінічну інфекцію може вказати змінений цитологічний(онкологічний) мазок або спеціальні генетичні методи визначення збудника в надмалих кількостях.

Як лікуються статеві бородавки ?
Існує дуже багато способів лікування. Стратегія Центру по контролю захворюваності США наступна:
Метою лікування є позбавлення видимих бородавок та симптомів. Серед існуючих на сьогодні методів не має єдиного кращого за інші і універсального для всіх випадків. 0,5% розчин /крем Подофілотоксину та крем Іміквімод (Imiquimod) використовуються самим пацієнтом для лікування зовнішніх бородавок. Вони є простими для застосування та безпечними.

Кріотерапія (деструкція бородавок рідким азотом), нанесення Подофіліну та Трихлооцтової кислоти проводяться тільки досвідченим лікарем.

Лазаротерапія (випалювання) та електрохірургія (вирізання) бородавок мають ту перевагу, що позбутись бородавок можна за один візит, однак лікар має мати достатній досвід.

Антивірусний препарат Інтерферон часом використовується, проте інші види терапії є дешевшими і дають той же ефект при менших явищах дизкомфорту під час лікування.

При виборі способу лікування враховуюь такі фактори як розмір, розміщення, кількість та зміни бородавок, зручність, вартість, побічні ефекти лікування та досвід лікаря.

Чи можна вилікуватись від статевих бородавок ?
Процес лікування може бути неприємним як для хворого, так і для лікаря. Середньостатистичному пацієнту потрібно в більшості випадків прийняти декілька різних курсів лікування. Не один зі способів не гарантує 100% позбавлення інфекції, так як вірус може зберігатись в довколишній тканині в малих кількостях і в неактивному стані. Ось чому в деяких випадках бородавки можуть відновитись через місяці або роки після лікування.

Який зв'язок між ВПЛ, Статевими бородавками та раком ?
Рак шийки матки викликають інші типи вірусів ВПЛ, ніж ті, що викликають статеві бородавки. Але жінки з бородавками, як і ті що їх не мають, повинні проходити щорічно онкологічне цитологічне обстеження - воно є найкращим захистом від раку шийки матки. Цитологічний мазок виявляє появу нетипових клітин на поверхні шийки матки. Рак майже завжди можна попередити з допомогою ранньої діагностики та лікування цих змін.

Як впливають ВПЛ, Статеві бородавки на вагітність ?
Під час вагітності внаслідок гормональних змін бородавки можуть збільшуватись в кількості і розмірах, кровити, затруднити роди. Дуже рідко дитина може мати бородавки в гортані. Попередьте Вашого гінеколога, що Ви або партнер мали/маєте статеві бородавки.

Як запобігти зараженню ВПЛ (Статевими бородавками) ?
Дивись шість заповідей в загальній інформації про СТЗ.

Чи є нормальними мої переживання та страх щодо наявності бородавок ?
Так. Деякі люди почуваються дуже пригніченими, мають почуття стиду, вини, меншої сексу-альної привабливості або й злості на партнера, хоча й практично невідомо коли і від кого вони отримали вірус. Вони живуть в страху що інфекція викличе рак. Це нормально мати такі почуття, проте щоб позбутись їх пам'ятайте :

Статеві бородавки можна контролювати
Рак шийки матки, найбільш серйозний наслідок пов'язаний з ВПЛ, легко попередити шляхом проходження регулярних гінекологічних обстежень, здачі цитологічних мазків та вчасного лікування початкових змін. Інформація про ВПЛ допоможе Вам розуміти й керувати інфекцією.
Ви не одні. Встановлено, що мільйони американців мають ВПЛ інфекцію і для більшость це незначна проблема.

ГЕПАТИТ В
Що таке гепатит В ?
Це дуже заразне вірусне захворювання з ураженням печінки. Протікає від безсимптомних до дуже важких форм з інкубаційним періодом до 6 місяців. Деяка частина населення може після клінічного видужання залишитись носієм на все життя, інфікуючи ближніх. У цих людей хронічне захворювання печінки може прогресувати з переходом в цироз та рак печінки. Шанс розвитку раку печінки є в 300 разів вищим у носіїв вірусу.

Чому хвилюватись про гепатит В, якщо є такі "страшні" хвороби як СНІД ?
Гепатит є в 100 разів більш заразнішим ніж вірус ВІЛ. Він не має специфічного лікування, хоча існує ефективна вакцина для профілактики зараження.

Наскільки поширений гепатит В серед населення ?
За даними Центру по контролю захворюваності 240 000 американців щорічно захворівають на гепатит В. Один з двадцяти жителів цієї країни має шанс захворіти гепатитом за свого життя.

Хто може заразитись гепатитом В ?
Кожен може мати це захворювання, але ризик зараження збільшується якщо ВИ :
  • Статево активні
  • Вживаєте наркотики і користуєтесь однією голкою
  • Практикуєте небезпечний секс
  • Працюєте в медицині і маєте контакт з кров'ю
  • Маєте/мали додаткових партнерів
  • Користувались медичними послугами в закладах де порушені умови стерилізації інструментів
  • Маєте інше СТЗ
  • Живете з людиною хворою на гепатит

Як інфікуються вірусом ?
Через незахищений статевий контакт, при контакті з інфікованою кров'ю та іншими рідинами організму (сечею, молоком, спермою). Вірус міститься в спермі, слюні, вагінальній рідині, тому заразитись можна при любому сексі (оральному, вагінальному, анальному

Контакт з кровю - якщо Ви мали контакт з кровю хворого - вірус може потрапити у Ваш організм через дрібні порізи шкіри, відкриті язвочки, зволожені місця ,якими є рот та вагіна. Рідко інфікують лікарі вводячи непротестовану кров або її компоненти. Заразитись можна також через спільну/чужу бритву, зубну щітку, на яких є невидимі залишки крові. Небезпечним є любе введення ліків/наркотиків спільними голками , проколювання вух, татуювання, голкотерапія, при недотриманні принципу одноразовості інструментарію або вимог його стерилізації.

Які симптоми ?
У багатьох симптомів не має і вони вперше взнають що є носіями тільки по аналізу крові. У деяких людей з'являється жовтяниця шкіри та очей, сечі, розлади кишкового тракту, температура, загальна слабкість, втрата апетиту, суглобові болі

Яке лікування та профілактика ?
Лікування не існує. Лікування препаратами високоактивного інтерферону (білка з противірусною дією) на сьогодні є експериментальне і дуже дороге. Єдиним засобом покращити стан хворого є дотримання спеціальної харчової дієти, направленої на відновлення та захист пошкоджених клітин печінки.
Якщо гепатит В виявили у Вашого партнера чи членів сім'ї , а у Вас ні - проконсультуйтесь з лікарем про неохідність імунізації (захисту) протигепатитною вакциною - три уколи з інтервалами.

Якщо я вагітна ?
Якщо Ви є носієм вірусу гепатиту В і завагітніли, дитина може інфікуватись від Вас. Проконсультуйтесь з лікарем на рахунок необхідності здачі тесту на наявність в крові маркерів гепатиту В. Провакцинуйте дитину одразу після народження. Якщо Ви не інфіковані, краще буде провакцинуватись, щоб захистити себе й дитину.

ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ ТА СНІД
Навіщо мені знання про ВІЛ-інфекцію та СНІД ?
На відміну від інших хворіб СНІДу можна уникнути. Ваші знаня про СНІД перший крок в захисті від нього. В США є від 800 тис до 1,2 млн інфікованих вірусомі імунодефіциту людини (ВІЛ), а в Україні це число складає 40 тис і невпинно зростає. Украіна займає "перше" місце серед ВІЛ-інфікованих, які заразились через довенне вживання наркотиків. Цей вірус руйнує клітини імунної (захисної) системи, яка бореться з інфекціями та іншими захворюваннями. Безсимптомний період при ВІЛ-інфекції триває місяці або й роки. СНІД - скороченна назва Синдрому Набутого Імунного Дефіциту - останньої, найважчої стадії ВІЛ-інфекціїl, при якій з'являються загрожуючі життю інфекції та ракові захворювання, що дуже виснажують хворого і ведуть до смерті.

Чи є ліки від СНІДу ?
Так. Хоча на сьогодні неможливо до кінця позбутися вірусу, однак нові противірусні препарати для лікування СНІДу значно сповільнюють процеси руйнування імунної системи і продовжують життя хворих. Лікарі також добре вміють боротись з супутніми захворюваннями, викликаними ВІЛ-інфекцією. Ця інфекція на сьогодні вважається керованим і довготривалим захворюванням.

Як інфікуються люди ?
Вірус поширюється через кров, сперму та вагінальні виділення інфікованої людини. При контакті з цими рідинами людина може інфікуватись. Це також може статись при практикуванні специфічних статевих відносин (гомосексуалізм) і вживанні наркотиків через спільні голки. Матері, інфіковані ВІЛ можуть передати вірус дитині під час вагітності або родів. У виняткових випадках можна інфікуватись при переливанні непротестованої донорської крові. Багато з інфікованих не знають про існування у них захворювання через відсутність симптомів напротязі багатьох років і є джерелом зараження для інших.

Секс та ВІЛ
Передати вірус можуть статево активні особи любого віку і статі. Це відбувається під час незахищеного анального, вагінального або орального сексу з особами тієї ж або протилежної статі при контакті з вагінальними виділеннями, спермою, кров'ю.

Наркотики та ВІЛ
Користування спільними голками при їх введенні є дуже небезпечним джерелом зараження ВІЛ.

Вагітність та ВІЛ
Лікування під час вагітності запобігає передачі вірусу плоду. Без лікування більше ніж третина дітей народжується інфікованими

Чи є заразною слюна ?
Хоча незначні кількості ВІЛ були знайдені в таких рідинах як слюна, сльози, сеча, кал, немає свідчення що ВІЛ передається з цими рідинами. Науковці вивчають ВІЛ більш ніж будь-яку іншу хворобу - базові висновки медичної науки: Ви не заразитесь через дотик, потиск рук, вживання чашки чи олівця, при кашлі чи чханні.Він не поширюється при звичних контактах в ресторанах, школах, службових приміщеннях. Медичні заклади насьогодні контролюються на предмет повторного вживання інструментів та голок санітарними органами .

Хіба я можу заразитись ?
Хоча Ви знаєте приклади відомих людей жертв СНІДу або вони є серед Ваших знайомих, кожен з нас вважає, що з ним це не може статись. Нажаль, це може і таки стається з самими різними людьми. Проаналізувавши Ваш минулий і теперішній сексуальний та наркотичний досвід (переливання крові) Ви отримаєте картину ризику по відношенню до ВІЛ і вималюєте для себе майбутню поведінку, щоб знизити ризик заразитись.

Як запобігти інфікуванню ?
Дивись шість заповідей в розділі про СТЗ.

Чи є звязок між ВІЛ та іншими СТЗ ?
Наявність деяких СТЗ підвищує ризик зараження ВІЛ під час контакту з ВІЛ-інфікованою особою. Деякі СТЗ ведуть до пошкодження слизових і шкіри в ділянці статевих органів , через які ВІЛ легше проникає в кровяне русло.

Якщо у партнера/товариша ВІЛ-інфекція чи СНІД ?
Він/Вона потребують Вашої моральної підтримки та розуміння,які необхідні у взаємовідно-шеннях з хворими й на інші важкі хвороби. Дуже важливо, щоб товариш був впевнений, що Ваша дружба є щирою і незмінною. Найкраще, якщо Ви будете ставитись до нього як і раніше і покажете, що сприймаєте його як повноцінну людину зі своєю гідністю. Памятайте - побутові контакти, привітання за руку, поцілунок в щоку Вам нічим не загрожують.

Чи потрібно тестуватись ?
Якщо на протязі 6 місяців у Вас були ситуації описані вище (пов'язані з ризиком заразитись ВІЛ) пройдіть тестування в спеціальних лабораторіях або анонімних кабінетах. Тест на визначення антитіл до ВІЛ - речовин, які виявляються в крові навіть коли симптоми хвороби є відсутніми. Позитивний тест повинен бути підтверджений двіччі, а кінцеве заключення про наявність антитіл до вірусу ВІЛ видають після спеціального підтверджуючого тесту.

ДЕЯКІ ЗБІРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПРИЧИНАМИ ЯКИХ Є СТЗ
ВАГІНІТ (КОЛЬПІТ)
Кожна жінка зустрічалась з цим захворюванням щонайменше раз в житті. Вагінітом (запалення слизової вагіни) називають стан, який супроводжується відчуттям свербіння або печії у вагіні, часто з незвичним запахом та виділеннями. Найбільш поширеними є три типи : бактерійний вагіноз (гарднерельоз), дріжджовий (кандідозний) або трихомонадний кольпіти.
Сам вагініт є рідко небезпечним.
У більшості жінок він просто лікується. Для вагітних він може складати набагато більшу небезпеку як для матері так і дитини. Часто вагініт супроводжує більш серйозні СТЗ.

Причини вагінітів
Здорова вагіна містить збалансовану кількість різних видів бактерій. "Добрі" (кисломолочні) бактерії допомагають підтримувати стан слизових слабокислотним . Це утримує шкідливі бактерії від надмірного росту. Здорова вагіна виробляє слизоподібні виділення прозорого або слабомолочного кольору зі слабким запахом. Коли баланс вагіни порушений, шкідливі бактерії (анаероби, грибки,) починають рости занадто швидко, що викликає інфекцію (дизбактеріоз). Виділення набувають додаткового забарвлення та /або запаху. Небезпечні мікроорганізми можуть передаватись через секс. Інші причини, що порушують вагінальний баланс включають: антибіотики (ін. ліки), вагітність, спринцювання, синтетична нижня білизна та тісні штани, погане харчування, деякі ендокринні захворювання (діабет, гіпотиреоз), вживання вагінальних спреїв, любрикантів (синтетичних сполук для змазки презервативів), протизачаттєвих таблеток.

Якщо у Вас вагініт
При наявності симптомів вагініту звертайтесь до лікаря, щоб вірно встановити діагноз. Симптоми є однаковими , а збудники захворювань і лікування різні. Щоб допомогти лікарю:
  • Приходьте на обстеження не під час місячних
  • Не спринцюйтесь і не вживайте вагінальних таблеток (мазей) за 24 години до обстеження
  • Вживайте під час сексу презерватив на протязі доби до обтеження.

БАКТЕРІЙНИЙ ВАГІНОЗ (ГАРДНЕРЕЛЬОЗ)
Бактерійний вагіноз (БВ) найбільш поширений тип вагінітів. Він спричинений швидким ростом анаеробних газоутворючих бактерій (гарднерел), які в невеликій кількості присутні в нормальній вагіні. На сьогодні важко відповісти чому з"являється цей стан і чому вираженість його має різні ступені, але у жінок хворих на інші СТЗ він зустрічається у 35-50% випадків і деколи є першим сигналом "екологічної катастрофи" вагіни і приводом для обстеження на наявність більш серйозних статевих захворювань.

Симптоми
  • Сильний неприємний рибний запах, особливо після сексу
  • Білі або сірі надмірні водянисті або пінисті виділення


ДРІЖДЖІ (ГРИБИ, КАНДІДОЗ, "МОЛОЧНИЦЯ" )
Дріжджова (грибкова, кандідозна) інфекція викликається грибками, які в нормі живуть у вагіні. Дріжджі спричиняють проблеми коли починають рости дуже швидко і є в надмірній кількості. Причини, що викликають кандідоз є тими ж , що викликають інші вагініти плюс стани імунодефіциту. Грибкові захворювання вагіни дуже поширені і складають 15-20 % серед відвідувачів гінеколога.

Симптоми
Тверді, вигляду "скочуючого сиру" виділення з запахом свіжопеченого хлібу Біль, свербіння , печія та почервоніння у вагіні та довкола на шкірних покривах

Лікування
Лікуйтесь у кваліфікованих лікарів та не вживайте ліки самі .На сьогодні є різні титпи антигрибкових препаратів, вибір яких залежить від виду грибка та важкості захворювання.

Грибкову інфекцію незавжди просто діагностувати. Тому багато жінок, думаючи що мають звичайну "молочницю" насправді можуть мати інші СТЗ. Якщо симптоми не щезли після лікування або відновились на протязі 2-х місяців - звертайтесь до лікаря повторно.

Якщо Ви вагітні
Дріжджова інфекція часто загострюється під час вагітності.Вона не пошкоджує плід, а позбутись дизкомфорту можна пролікувавшись ліками, які призначить лікар.

ТРИХОМОНІАЗ (Дивись під відповідною рубрикою даної брошури).

Правила особистої гігієни
Щодня мийте ділянку статевих органів.
Вживайте мягке мило.
Добре змийте його залишки і витріть на сухо цю ділянку.
Змивайте ділянку вагіни та отвору прямої кишки у напрямку з переду до заду, запобігаючи розповсюдженню мікробів з прямої кишки у вагіну.
Старайтесь не спринцюватись - спринцювання порушує баланс нормальної мікрофлори вагіни.
Приймайте антибіотики при різних захворюваннях тільки при необхідності і під контролем лікаря - антибіотики можуть "вбити " нормальну мікрофлору вагіни.
Обмежте число статевих партнерів та виконуйте шість заповідей профілактики СТЗ Носіть вільну бавовняну або лляну нижню білизну - синтетичний та обтягуючий одяг (джинси, лосини і ін.), особливо в жарку погоду, порушує вентиляцію ділянки статевих органів, підвищує температуру шкіри і дає надмір вологи, що створює добрі умови для росту різних видів мікробів і грибків.
Відвідайте лікаря якщо Ви зауважили незвичні виділення чи запах.


Жіночі Запальні Захворювання Органів Малого Тазу (ЗЗОМТ)
ЗЗОМТ – запальні захворювання органів малого тазу, серйозні інфекції жіночих репродуктивних органів (матки, труб, яєчників, очеревини). ЗЗОМТ є провідною причиною непліддя. Вони можуть викликати серьозні ускладнення, що загрожують життю жінки.

Що є причиною ЗЗОМТ ?
Найбільш частими причинами ЗЗОМТ є дві статеві трансмісивні інфекції (СТЗ) – хламідіоз та гонорея. Крім того їхо причиною можуть бути інші бактерії та збудники. ЗЗОМТ розвиваються в тих випадках, коли інфекції статевого тракту не лікують відразу ж. Інфекція поширюється з каналу шийки матки вверх у матку, фалопієві труби та яйники. ЗЗОМТ може розвинутись в будь-якій з вказаних ділянок статевого тракту на протязі декількох днів – декількох місяців після інфікування СТЗ.

Чому ЗЗОМТ є небезпечними ?
ЗЗОМТ може викликати утворення рубців в фалопієвих трубах, що призводить до трубної (позаматкової) вагітності - стану, який загрожує життю жінки через можливу кровотечу та при якому зменшуються наступні шанси народження дитини. Жінки, які хворіли на ЗЗОМТ можуть мати проблеми з вагітністю або не мати дітей взагалі. ЗЗОМТ можуть також викликати довготривалі болі в ділянці малого тазу та черевної порожнини.

Які симптоми ЗЗОМТ ?
Найбіль частим симптомом ЗЗОМТ є тягнучий тупий біль внизу живота. Інші можливі симптоми включають: кровотечі між місячними , збільшення або зміна характеру вагінальних виділень, біль під час статевого акту, нудота, підвищена температура. Дуже багато жінок не мають симптомів або вони настільки слабкі , що не помічаються жінками. Проте, ЗЗОМТ можуть підтримувати постійно існуюче вогнище, навіть якщо процес не супроводжується біллю.

Чи лікуються ЗЗОМТ ?
Якщо ЗЗОМТ встановлено вчасно (на початку розвитку), вони можуть бути вилікувані антибіотиками. Якщо залишити нелікованими, деякі випадки ЗЗОМТ можуть вимагати госпіталізації та хірургічного втручання. Жінки можуть повторно захворіти ЗЗОМТ при повторному зараженні хламідіями, гонореєю чи іншими СТЗ.

Що я повинна робити підозрюючи у себе наявність ЗЗОМТ ?
Відразу ж звертайтесь до лікаря. Навіть якщо Ваші симптоми не є дуже виразними і важкими, Ви повинні якнайшвидше отримати необхідну допомогу, щоб запобігти хронічному руйнуванню статевих органів.Якщо діагностовано ЗЗОМТ, жінка та всі статеві партнери повинні пройти лікування .

Чи можуть мужчини запобігти розвитку ЗЗОМТ ?
Так. Мужчини частіше ніж жінки мають симптоми хламідіозу чи гонореї – інфекцій, що найчастіше викликають ЗЗОМТ. Це такі симптоми: гнійні виділення з уретри (сечового каналу) ,біль, різі або печія під час сечовиділення, болі в яєчках, паховій ділянці. Мужчина може допомогти захистити свого жіночого партнера (-ів) розповівши вчасно, що у нього продіагностовано інфекцію. Раннє лікування може попередити тривалі затяжні руйнівні запальні процеси статевих органів.

Як мені запобігти ЗЗОМТ викликаним СТЗ ?
Найкраще спосіб запобігти ЗЗОМТ – запобігання СТЗ - Дивись шість заповідей.

НЕГОНОКОКОВИЙ УРЕТРИТ (НГУ)
Що таке НГУ ?
НГУ - термін, який використовують медики для опису інфекції уретри (каналу, по якому проходить сеча з сечового міхура ). Він означає , що після тестування гонорея була виключена як причина захворювання уретри. Його причиною є інші статеві трансмісивні мікроорганізми – хламідії , трихомонади, мікоплазми (уреаплазми), стрептококи, віруси герпесу та ін. Серед багатьох організмів, що викликають НГУ , найбільш частим та найсерйознішим збудни-ком є хламідії.

Які симптоми НГУ у мужчин ?
Провідні симптоми включають : виділення з статевого члена , печію та різі під час сечовиділен-ня, печію чи свербіння навколо отвору сечового каналу. Найчастіше симптоми проявляються вранці.У деяких чоловіків симптоми відсутні або настільки слабкі, що не помічаються ними.

Чи можуть жінки мати НГУ ?
Жінки дуже легко можуть інфікуватись мікроорганізмами, які викликають НГУ у мужчин.

Чи є небезбечним НГУ ?
Так, якщо залишити його нелікованим. При цьому як жінка так і дитина можуть мати більші ускладнення , ніж чоловік. Не легковажте, якщо не помічаєте ніяких симптомів або вони є дуже слабкими.Залишені нелікованими збудники, що викликають НГУ (особливо хламідії) можуть привезти до розвитку повного спектру захворювань вказаного в розділі Хламідіоз.

Чи потрібно робити аналізи ?
Зверніться до лікаря для обстеження та лабораторного тестування. Ви можете пройти тестування навіть якщо не маєте симптомів.Так як причиною уретриту може бути гонорея, вона повинна бути виключена лабораторно, перед тим як Вам повідомлять , що у Вас є НГУ – негонококовий уретрит. Важливо обстежитись на наявність інших статевих трансмісивних захворювань (СТЗ), так як наявність однієї може бути індикатором можливого зараження й іншими супутніми СТЗ.

Як лікується НГУ ?
НГУ лікують антибіотиками, антитрихомонадними та антивірусними засобами. В залежності від видів збудників, які викликали НГУ, Вам можуть призначити різні схеми лікування різної тривалості – від одноразового прийому ліків до декількотижневого курсу, з можливістю повторення вразі незадовільного лікувального ефекту. Принципи лікування - дивись розділи СТЗ.

Як запобігти НГУ ?
Рекомендації по запобіганню НГУ такі ж як і щодо інших статевих трансмісивних захворювань (СТЗ), включаючи ВІЛ/СНІД - дивись шість заповідей в розділі СТЗ .

ГОНОРЕЯ (ТРИПЕР - побут., КАПАЛКА - укр., ГН - скороч.)
Що таке гонорея ?
Це давно відоме статеве захворювання, яке викликається мікробами - гонококами. При ньому можуть уражуватись сечостатеві органи, зів, пряма кишка та суглоби. Симптоми захворювання зявляються через 2-10 днів після зараження. Слід памятати,що у більшості хворих жінок, а також приблизно в 1-2 з 10 мужчин симптоми можуть бути відсутніми.

Симптоми
У жінок - незвичні виділення з вагіни, печія при сечовиділенні, біль в малому тазі, захворювання зіву ("хворе горло" - при оральному сексі) та прямої кишки (при анальному сексі).

У чоловіків - печія при сечовиділенні, жовто-білі мутні гнійні виділення з отвору статевого члену, захворювання зіву та прямої кишки при оральному та анальному сексі відповідно.

У дітей (дівчаток) - інфікування може бути внаслідок сексуального насилля або через предмети гігієни від хворої матері нестатевим шляхом і проявлятись гнійними виділеннями та печією в районі статевих губ. Діагностика Заключається у взятті матеріала з шийки матки, вагіни чи уретри з наступною мікроскопією фарбованих мазків, а при необхідності - виділенням культури збудника на спеціальному середовищі.


Яке лікування ?
Лікування у кваліфікованого лікаря дозволяє повністю вилікувати це захворювання. Не забудьте про повторний контрольний тест після лікування, щоб переконатись що збудник ліквідований повністю. Що треба памятати під час лікування, Як розповісти «про це» партнеру, Як перебороти неприємні почуття та шість заповідей як залишитись здоровим - шукай поради в загальному розділі про СТЗ.
Повернутися