ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ'Я: інструкція із застосування

ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ'Я: інструкція із застосуванняВнесіть у графік обов'язкових справ плановий візит до гінеколога. Він потрібен, навіть якщо ви себе прекрасно почуваєте і вас нічого не турбує! Починаючи з 18 років, кожна жінка повинна відвідувати гінеколога для планового профілактичного огляду 4 рази на рік. Така рекомендація стосується всіх здорових представниць прекрасної статі, незалежно від регулярності інтимного життя і навіть за її відсутності.

Якщо питання дати профілактичного огляду турбує вас як маму підростаючої доньки, зверніть увагу: найперший огляд зовнішніх статевих органів проводить лікар у пологовому відділенні.

Якщо не було виявлено ніякої патології, то у віці 3 і 6 років звернути увагу на майбутнє здоров'я дівчинки повинен лікар педіатр (провести візуальний огляд зовнішніх статевих органів і молочних залоз). У 12-13 і в 15 років дівчаток оглядає дитячий (підлітковий) гінеколог: Сексуально-активні дівчата-підлітки оглядаються по «дорослих» мірках.

Кожній мамі слід знати ознаки, які повинні стати приводом звернутися до дитячого гінеколога «поза графіком»: Біль у животі в будь-якому віці. Зростання молочних залоз або поява волосся на лобку у віці до 10 років. Зміни форми чи величини живота. Поява виділень з піхви. Зрощення малих або великих статевих губ (синехії). Зміна черговості появи ознак статевого дозрівання (збільшення молочних залоз, поява волосся в пахвових западинах, перша менструація). Відсутність перших трьох ознак з цієї послідовності до 12 років і відсутність місячних до 14,5 років - також є приводом для візиту.

Відвідати гінеколога доцільно після операції (наприклад, апендициту), якщо у дівчинки є ознаки ожиріння або дефіцит ваги (більше ніж 10%), а також при захворюваннях обміну речовин (діабеті).

На прийомі
Профілактичний огляд як правило включає в себе: Обстеження за допомогою дзеркал. Перед візитом до лікаря потрібно спорожнити кишечник і сечовий міхур, не проводити спринцювання, не користуватися інтимними парфумами або дезодорантами.

Мазок на флору береться спеціальними одноразовими інструментами з каналу шийки матки, піхви і наноситься на скло. Мазок на флору з піхви може показати присутність патологічних мікроорганізмів (трихомонади, гонококи та інші), які викликають захворювання, що передаються статевим шляхом. А також наявність «правильної» мікрофлори, що підтримує кислотно-лужний баланс, яка не дає анаеробами (гарднерелам) та кандідам (грибкам) розмножуватися. Ще один показник – лейкоцити (підвищені більше 5 в полі зору мікроскопа) - є ознакою наявності запального процесу.

Слід врахувати, що за добу до відвідування гінеколога краще утриматись від незахищеного статевого акту (без використання презерватива). Кольпоскопію (огляд шийки матки) роблять за допомогою приладу - кольпоскопа (мікроскопа з телекамерою), що дозволяє збільшити зображення шийки матки в 20-30 разів і отримати попереднє заключення про наявність ерозій, дизплазій, запалення.

Цитологічне обстеження (мазок по Папаніколау, його ще називають Пап-тест) - матеріал беруть спеціальною одноразовою щіточкою з шийки матки. Це дуже важливе дослідження, що дозволяє виявити групи ризику по раку шийки матки, яким необхідно більш детальне обстеження. Проводити таке дослідження необхідно раз на рік. Підготовка включає в себе: утримання від статевого життя 1- 2 дня, виключення вагінальних кремів, свічок, спринцювання. 

Бімануальне дослідження - проводиться лікарем двома руками: одна надавлює з боку живота, друга в цей час - промацує внутрішні статеві органи через піхву. УЗД органів малого тазу (внутрішньовагінальним датчиком) дуже важливе, інформативне дослідження, яке дає заключення про анатомію внутрішніх статевих органів та наявність їх захворювань, виявляє дозрівання фолікулів у яєчниках. 
УЗД молочних залоз і мамографія. УЗД молочних залоз у віці до 35 років профілактично проводиться раз на рік. У віці після 35 років більш інформативно проводити мамографію (рентген молочних залоз). Це сама рання і надійна діагностика дозволяє виявити утвори в залозі розміром 5-10 мм. Ще один важливий метод дослідження, про який потрібно знати жінкам, що ведуть активне статеве життя, це періодично перевірка на наявність в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). За допомогою лабораторного методу - полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), досліджується зішкріб, отриманий з шийки матки. Цей метод дослідження став обов'язковим порівняно недавно. З одного боку, завдяки розвитку нових технологій лабораторної діагностики. З іншого боку - через явні докази зв'язку ВПЛ з онкологічними пухлинами, а саме з раком шийки матки. Всього існує близько 80 видів ВПЛ. І деякі з них вважаються високоонкогенними, тобто такими, що можуть викликати розвиток онкологічної патології. За даними ВООЗ, в Україні кожен день 6 жінок помирає від раку шийки матки, а близько 80% жінок світу протягом життя заражаються папіломавірусом! Цей вірус досить підступний. Дуже часто про його присутність не здогадуються ні чоловік, ні жінка. Крім того, він настільки малий, що зараження відбувається навіть при використанні презерватива (в 38% випадків).

СЕЗОННИЙ КАЛЕНДАР
Зима - час можливого переохолодження організму і більш частого прийому антибіотиків з різних приводів. Перша причина може викликати банальне запалення жіночих органів і сечовивідних шляхів. Друга - впливає на мікрофлору піхви.
Весна - спостерігаються ламкість волосся і нігтів. Слабкість і стомлюваність, болі в м'язах. Вони пов'язані не тільки з нестачею вітамінів, а й з гінекологією! У тому випадку, якщо у вас рясні або болючі менструації, лікар може призначити додаткові аналізи і допоможе відкоригувати менструальний цикл. Зверніть увагу, що активне схуднення, яке часто жінки відкладають на цю пору року, також може викликати «збій» менструального циклу.

Літо - пора «заглянути» до жіночого лікаря. У цю пору року найчастіше загострюється молочниця, порушується баланс мікрофлори піхви через зміну клімату, синтетичної білизни і не дотримання правил особистої гігієни, в тому числі при надмірній увазі до інтимної чистоти та необгрунтованих спринцюваннях! Осінь - в цей час, як правило, загострюються хронічні захворювання (запалення) тому, якщо ви відчули дискомфорт в області статевих органів, внизу живота або попереку - не зволікайте з візитом до фахівця.

Дати візиту
Не варто записуватися на прийом до гінеколога в кінці менструального циклу. Найкраще дочекатися 6-7-го дня.
Одинадцятий-дванадцятий день циклу є оптимальними з точки зору оцінки репродуктивної функції. У цей час можна спостерігати зростання фолікулів (чи дозріває яйцеклітина) і стан слизової оболонки, яка вистилає порожнину матки (ендометрій). Цей факт важливий для планування вагітності тому, що при неготовності ендометрію, запліднена яйцеклітина не зможе прикріпитися до стінки матки.

Якщо ви вживали антибіотики, то планувати відвідування жіночого лікаря краще через 1-2 тижні після закінчення прийому на той випадок, якщо курс лікування вплинув на баланс мікрофлори піхви.

Для отримання кваліфікованої консультації у клініці Біокурс Вам необхідно здійснити попередній запис на рецепції до нашого лікаря акушер-гінеколога.
Відвідини лікаря гінеколога повинні бути плановані мінімум 1 раз на квартал, що забезпечує надійну профілактику та корекцію дисбалансів на ранніх стадіях розвитку.
Повернутися