Цікава історія N59: Загадки запалення щитоподібної залози, або Чому автоімунний тиреоїдит ймовірно у майбутньому будуть лікувати антибіотиками?


Напевно,читачам вже звично читати такі інтригуючі назви заголовків моїх історій.І я міг би написати коротко про цей медичний випадок, але думаю, що це не було б так цікаво і мало б хто запам‘ятав цю історію.Тому, почну як завжди, з самого початку...

Історія реальна, хоча й нагадує маленький медичний квест.Все почалось через місяць після повернення з відпочинку у Доломітах в Італії, де пацієнтка з родиною гарно покаталась на лижах і чудово провела час.У неї почались незначні зміни у менструальному циклі, що стало причиною звернення до нашого лікаря гінеколога.Моя колега оглянула її і не відмітила значних відхилень, виконавши комплексне гінекологічне УЗД. Хоча під час обстеження було помітно значне посилення кровоплину у щитоподібній залозі.У пацієнтки були скарги на незначну втому та не сильний біль в колінах та спині, при чому вона продовжувала працювати і не підозрювала про те, що у неї може бути якась серйозна проблема.

Звичайно, лікар рекомендувала виконати лабораторні аналізи, щоб встановити кінцевий діагноз. Попередній діагноз, враховуючи дані УЗД був автоімунний тиреоїдит - запалення щитоподібної залози. Ознайомившись з результатами аналізів ми отримали легкий шок... Результати загально-клінічних аналізів були в нормі, натомість ТТГ (тиреотропний гормон) був вище 100 од.; анти ТПО (антитіла до мікросомальної тиреопероксидази) були більше 2500 од.; інші показники, такі як антитіла до тиреоглобуліну та антитіла до рецепторів ТТГ були в нормі. Такі показники вказують за різке зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз) та автоімунний тиреоїдит.


Прочитавши, що такі показники ТТГ можуть були при пухлинах гіпофізу та порадившись з колегами ендокринологами, ми вирішили виконати МРТ голови з контрастом. Завдяки колегам радіологам, обстеження було виконано вже наступного дня і змін у гіпофізі не було виявлено, що нас заспокоїло та зняло потребу дзвонити знайомим нейрохірургам.Але описані вище аналізи ми виконували постійно профілактично протягом останніх десяти років для нашої героїні і таких високих показників не було жодного разу, а ТТГ був постійно у нормі.Пацієнтка, не повірила у результати аналізів і для цікавості чи інші лабораторії видадуть подібний результат, здала кров на обстеження ще у 3-х приватних лабораторіях у Львові і отримала такий самий результат, як і в клініці «Біокурс».Було приємно за колег, що у всіх результати аналізів збігались.

Причини автоімунного тиреоїдиту досі у світі не існує, тому лікування поки лише симптоматичне, а при такому ТТГ (більше 100 од) ендокринологи за звичай призначають дуже високі дози левотироксину (гормону щитоподібної залози). Тому, зважаючи на загальний стан пацієнтки, я вирішив піти іншим шляхом. Враховуючи скарги на біль в суглобах, ми з колегами запропонували їй доробити біочіп єрсиній в нашій лабораторії, бо саме цю інфекцію японці асоціюють з реактивними артритами та автоімунним тиреоїдитом. Бактерія, про яку я писав вже кілька історій та постів, називається «єрсинія ентероколітика». Підступність цієї інфекції, в тому, що ви можете не відчувати жодних симптомів, а більшість аналізів може бути в нормі.Бактерія поселяється у тонкому та товстому кишківнику, а наш організм атакуючи її продукує багато білків (антитіл), які мають її знищити, але на жаль це не завжди спрацьовує, а ці білки нагромаджуються у судинах різних органів і викликають запалення, при чому у кожного це проходить індивідуально, тому для медиків кожен пацієнт може бути загадкою!


Але повернемось до нашої історії та результатів біочіпу. Біочіп виявив високий титр igM до бактерії єрсинія ентероколітика 3 та 4 типу. Історія стала цікавішою і у нас з‘явились нові можливості глянути на цей медичний кейс більш широко. Враховуючи наявність бактерійної інфекції ми з колегами вирішили призначити пацієнтці курс антибіотикотерапії та левотироксин в дозі 25 мг на добу. Через 3 тижні ми повторили аналізи. ТТГ опустився до 10 од, анти ТПО до 1500 од.А ще за два тижні ТТГ вже був 3,9од., а анти ТПО 1300 од. До речі біль в суглобах також минув і якби не аналізи та УЗД ми й не знали б, що в організмі була така інфекція, а щитоподібна залоза тимчасово практично перестала самостійно працювати.

Пройшло вже більше 9 місяців з початку цієї історії і зараз ТТГ вже 1,6 од, а анти ТПО - 500 од. Поки що, пацієнтка продовжує прийом левотироксину, біочіп єрсиній перездали - антитіл до єрсиній не виявлено, на УЗД бачимо зменшення кровоплину у щитоподібній залозі в порівнянні з початком захворювання, що свідчить про покращення стану залози.

P.S. Ще потрібно згадати, що вище описана бактерія найчастіше потрапляє в наш організм з їжею, а особливо, термічно не обробленим м‘ясом свині. Перед тим, як діагностувати єрсиніоз, наша героїня відпочивала у Доломітах в Італії, де щодня в готелі мала можливість смакувати прошутто. Кожен організм реагує по різному на появу єрсинії в кишківнику, але я насправді не рекомендую тепер своїм пацієнтам вживати термічно не оброблену свинину, а особливо хамон і прошутто для уникнення інфікування єрсиніозом. Повірте, що лікування цієї інфекції не таке просте і деколи досить тривале, а діагностика на жаль не проста!

Для вегетеріанців також сумна новина, бо ця інфекція може передаватись через немиті овочі та молочні продукти і може спокійно переносити низькі температури, тобто в холодильнику вона себе почуває комфортно. Також єрсинія може викликати ентероколіт (запалення тонкого і товстого кишківника), збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатію), нагромадження заліза в організмі, запалення суглобів, запалення печінки (гепатит) і навіть ураження центральної нервової системи.

Тому, раджу усім добре подумати яку їжу вживати, бо це може бути причиною розбалансування у Вашому організмі! І рекомендую щороку проходити профілактичні обстеження для того, щоб діагностувати зміни до того, як вони затягнуть у складний медичний квест.


З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися