Цікава історія N56: Про ідіопатичний кашель, який докучав чоловіку понад 6 місяців, а минув за тиждень після встановлення його причини!

Як мінімум 7 попередніх моїх історій були пов‘язані з кашлем, а також одна з них не стосувалася кашлю, але була пов‘язана з іншою проблемою, яка стала причиною справжнього квесту для лікарів. Саме ця історія отримала продовження тільки у іншого пацієнта з іншими симптомами. Для того, щоб усім було цікаво пережити хоч десяту частину тих емоцій, які пережив головний герой, почну історію від початку...


Насправді з пацієнтом ми були знайомі давно і він щороку проходив обстеження у нашій клініці. Однією із причин був вузол у щитоподібній залозі, який хірурги порадили видалити. Після операції, кожних три місяці він проводив контрольне лабораторне обстеження гормонів щитоподібної залози та загально-клінічних аналізів, а кожні 6 місяців УЗД щитоподібної залози у нашого лікаря Жельова Віктора Івановича. Загалом все було під контролем і щоразу після обстеження ми констатували, що в організмі все працює, як годинник. Були проблеми з кишківником та ферментами підшлункової, але з ними нам вдалось досить швидко розібратись і привести усі аналізи в норму.


Вранці одного дня я отримав дзвінок від нашого пацієнта, який повідомив мене, що почувається добре, але його замучив надокучливий кашель. Коли кашель почався він звернувся до терапевта, який послухав його і повідомив, що у нього ГРВІ. Було призначено симптоматичне лікування, але кашель не припинявся. Температура тіла при цьому була 36,6. Далі пройшло ще 2 тижні і пацієнт звернувся уже до пульмонолога. Виконавши в приватній та державній лабораторії в Дрогобичі загально-клінічні аналізи лікар повідомив пацієнта, що усі результати в межах норми і рекомендував йому пройти рентгенографію грудної клітки.


На рентгені, жодних змін не було виявлено. Тож пацієнта, було скеровано до алерголога. Пацієнт виконав аналіз крові на загальний IgE та алергопанель за порадою алерголога, але усі показники теж виявились в нормі. Тоді пульмонолог порадив виконати бронхоскопію та комп‘ютерну томографію легень. Після цих обстежень заключення лікарів було - легені без патологічних змін! На цьому етапі колеги здались і сказали, що кашель ідіопатичний (пояснити його причину вони не можуть), а симптоматичне лікування не давало жодного покращення стану. Додатково з‘явилась ще важкість при диханні та почервоніння шкіри навколо очей.


Саме на цьому етапі пацієнт вирішив таки звернутись до нашої клініки «Біокурс». Парадокс у тому, що більшість пацієнтів не звертаються до нас через парадигму, що лікар уролог не займається кашлем чи іншими захворюваннями не пов‘язаними з урологією. Звичайно, що пацієнт попросив мене порадити клініку за кордоном, щоб спробувати вирішити його проблему з кашлем. В свою чергу я запропонував спочатку здати додаткові аналізи в нашій лабораторії для того щоб уточнити діагноз. Отож, ми розпочали з біохімічних тестів та респіраторного біочіпу, виробником якого є німецький лідер у лабораторній діагностиці фірма Euroimmun AG.


В респіраторному біочіпі не було виявлено антитіл до жодної з двадцяти інфекцій, які можуть викликати хронічний кашель і усі біохімічні показники були в нормі, окрім КФК (креатинфосфокінази). Рівень КФК був 1800 од при нормі до 195 од. Ми виконали також тести на 9 паразитів і спрацював аналіз на виявлення антитіл до трихінельозу. Повідомивши пацієнта про ймовірну причину, ми спробували з‘ясувати де він міг заразитись цим паразитозом. Виявилось, що він мандруючи до Києва з водієм зупинився перекусити чебуреків у придорожньому кафе, бо за їжею він завжди ретельно пильнував, а цього разу вирішив поїсти в закладі, який не викликав довіри.


Пацієнту було призначено протипаразитарне лікування і вже через два тижні він перездав аналіз крові на КФК. Результат був 120 Од. Кашель поступово зменшувався і повністю зник через тиждень після початку лікування. Ми періодично спілкуємось і згадуємо цю історію, але кілька років кашлю у пацієнта не було і звичайно, що в кафе поблизу траси він більше не харчується, а бере їжу з дому.


P.S. Незважаючи на те, що ми маємо протоколи обстеження і сучасну апаратуру, встановити діагноз не завжди є легкою справою, тому потрібно думати ширше і використовувати усі можливі обстеження для того, щоб не лікувати симптоми, а саме усувати причину захворювання. У такому випадку результат лікування не забариться!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися