Цікава історія N50: Про молодого чоловіка, який два роки шукав причину проблем із колінами і зором, а в пошуках дізнався про діагноз - хворобу Бехтерєва


Це вже п‘ятдесята історія, яку я описую! Щоразу мені здається, що сучасна медицина мала б рухатись дуже швидко до пошуку причин захворювань (етіології). Але спостерігаючи за темпами, можу сказати, що пожиттєве лікування ідіопатичних захворювань (без причини) залишається золотим дном для великих фармакологічних концернів, які «м‘яко кажучи» не зацікавлені у тому, щоб причина стала відомою перш за все лікарям. А пацієнт буде далі гуглити гігабайти медичної інформації в надії на чудо таблетку чи ін‘єкцію, яка мала би його вилікувати за кілька днів чи годин...

Цей вступ був мною написаний через те, що не бачу оптимізму серед колег, а протоколи розроблені ще в минулому столітті, не завжди є ефективними і повинні постійно переглядатись, особливо для ідіопатичних захворювань. А пошук причини має бути пріоритетом для майбутньої медичної науки!

Повернемось до нашої історії, яка почалась класично із дзвінка знайомої колеги, яка попросила проконсультувати брата її коліжанки, який проживав на цей час у Відні і працював у міжнародній компанії. Я поцікавився чи проводились обстеження у Відні, але отримав відповідь, що ситуація досить складна і заплутана, тому пацієнт готовий навіть приїхати до Львова, щоб пройти додаткове обстеження, а також МРТ, бо у Відні була велика черга.


Через тиждень пацієнт завітав до нас у клініку. Це був чоловік 35 років, який мав спортивний одяг, характерний для туриста. Як потім з‘ясувалось, він полюбляв мандрувати з рюкзаком у горах азійськими країнами. Чоловік був високий, худорлявий і при рухах не зовсім повороткий, особливо було видно неозброєним оком обмеженість рухів при поворотах тіла.

Наша розмова розпочалась з того, що чоловік показав папку з медичними обстеженнями та розповів свою історію. Отож, проблем зі здоров‘ям він не мав до того часу, поки два роки тому у нього не почались проблеми з колінами. На той час він працював у США і одного разу у нього несподівано набрякли коліна! Маючи страхівку він звернувся до сімейного лікаря, який призначив йому нестероїдні протизапальні на 2 тижні. На жаль, результат лікування був невтішним, набряк і біль в колінах не зменшувались. Тоді лікар призначив загальний аналіз крові та сечі. Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) виявилась 46 мм/годину. Загальний аналіз сечі був без змін. Лікар вирішив скерувати пацієнта до колеги ревматолога. Цікавим було те, що черга до ревматолога у США - 6 місяців!!! Отож, пацієнт лише через 6 місяців потрапив до ревматолога! Тому, пацієнти ловіть халяву, поки у нас таких черг немає! Це не фейк, але скоріш за все, такі черги можуть з‘явитись уже через недовгий проміжок часу!


Враховуючи те, що за кілька тижнів пацієнт мав повертатися до Відня, лікар вирішив не проводити додаткових тестів, окрім загального аналізу крові та біохімічних показників. ШОЕ було без змін, інших змін в аналізах не було... Лікар вирішив ввести стероїдний гормон внутрішньом‘язево для зменшення запалення. На той час інших скарг окрім болю і набряку колін у пацієнта не було, а вже після ін‘єкції препарату набряки зникли, а біль зменшився. Діагноз, який виставив американський колега ревматолог - ідіопатичний артрит.

Повернувшись до Австрії молодий чоловік почував себе краще, але через кілька місяців він відчув погіршення зору і звернувся до сімейного лікаря. Повторно провели загальний аналіз крові: змін у формулі не було, окрім відносного лімфоцитозу (більше число лімфоцитів у процентах при нормальному абсолютному числі лімфоцитів), показник ШОЕ був невблаганним і залишався таким як у США. До речі, лімфоцитоз з‘явився ще при перебуванні у США. Пацієнта було скеровано до офтальмологічної клініки, де був встановлений діагноз - ідіопатичний автоімунний увеїт. Було рекомендовано пульс терапію великими дозами стероїдних гормонів. Результат був задовільний, зір відновився і пацієнт почував себе значно краще. Але то був ще не кінець нашої історії...

Через кілька місяців у пацієнта знову набрякли і почали боліти коліна, а також додався біль у спині! Закономірно, сімейний лікар скерував пацієнта до ревматолога. І цього разу ревматологи вирішили провести комплексне обстеження і спробувати встановити кінцевий діагноз. Було виконано усі загальноклінічні аналізи, ревмопроби, anti-ccp, аналіз на гепатити, антитіла до сальмонельозу, бореліозу, хламідіозу. Усі аналізи виявились в межах норми, окрім ШОЕ 46 мм/годину та CRP (одна з ревмопроб) 20 Од, при нормі до 5 Од. Лікарі вирішили виконати, ще один аналіз - HlaB27. Він виявився позитивним, що означало, що у пацієнта є схильність до автоімунних захворювань і було виставлено попередній діагноз - хвороба Бехтерєва. Для підтвердження цього діагнозу потрібно було виконати МРТ, але в Австрії була черга довжиною у кілька тижнів на це обстеження. Пропозицією для пацієнта від австрійських ревматологів був початок пожиттєвого прийому біолоджіків (препаратів, які симтоматично зменшують автоімунні запальні процеси, вартість яких складає 1000€ на місяць!)


Саме на цьому етапі ми й зустрілись із пацієнтом у нашій клініці «Біокурс». Вислухавши усю історію, ми разом з пацієнтом вирішили виконати аналізи в клініці, а також МРТ у наших партнерів у Львові. До аналізів ми додали скринінг на автоімунні захворювання та біочіп артритів. МРТ пацієнт виконав на наступний день, заключення було невтішним - хвороба Бехтерєва (анкілозуючий спондилоартрит) - хронічне запальне захворювання, симптомами якого є біль у крижово-клубових зчленуваннях, суглобах хребта і м'яких тканинах, що оточують хребет. Також хвороба Бехтерєва може викликати запалення і біль у інших частинах тіла.

В аналізах ми отримали аналогічні показники ШОЕ та CRP, як і лабораторія у Відні, а от у біочіпі артритів ми отримали позитивні антитіла до 3 типів ієрсіній. Виконавши додатково ще біочіп ієрсіній ми отримали ще цікавіший результат - наявність антитіл до 4 типів єрсиній. Тест виконуємо в нашій лабораторії вже більше 7 років завдяки нашому партнеру - німецькому бренду Euroimmun. Біочіпи не є рутинними навіть у Німеччині чи Австрії, бо є дорогими у виконанні для країн ЄС і рідко призначаються європейськими колегами. Отож, мені було цікаво, чому жоден попередній лікар не призначив емпірично антибактерійного препарату широкого спектру дії. Пацієнту лікарі відповідали, що по протоколах вони не можуть це робити поки не знайшли об‘єктивної причини…


Обговоривши з ревматологом нашої клініки отримані результати, ми вирішили призначити пацієнту антибактерійну та протизапальну терапію. Пацієнт придбав ліки і повернувся до Відня, де продовжував їх приймати. Через 3 тижні пацієнт повторив загальний аналіз крові та CRP. Показник ШОЕ зменшився до 15 мм/годину, а CRP до 5 Од. Загальний стан чоловіка значно покращився, а біль в спині та колінах практично минув, хоча об‘єм рухів у спині на жаль не відновився у повному обсязі. Слід відзначити, що здати тести на єрсиніоз у Австрії виявилось дуже крутим квестом, який так і не вдалось виконати. Тому ми домовились з пацієнтом про те, що при наступному його візиті до Львова ми виконаємо ці тести.

P.S. Якщо детальніше почитати про бактерію yersinia enterocolitica, то ми можемо зрозуміти багато цікавих фактів: бактерія через автоімунний механізм запалення може викликати запалення суглобів (реактивний артрит), запалення очей (увеїт), запалення кишківника (ентероколіт). HLaB27 є часто асоційований саме з цією бактерією через молекулярну подібність до антигенів єрсиній. Сама бактерія потрапляє з їжею в кишківник і заселяє його, але через те, що наш організм її атакує - ми отримуємо автоімунне запалення з ураженням інших органів. Як ми виявили пізніше з анамнезу, проблеми почались ще в Тибеті, де наш герой мандруючи отримав проблеми з кишківником. Але кишківник через якийсь час перестав турбувати, і лікарі не надали цьому належної уваги. Пацієнт, до речі, як і раніше веде здоровий спосіб життя, не палить і не вживає алкоголю, а в його родині не було діагностовано хвороби Бехтерєва!

Вірю в те, що колись загадку цієї складної і не докінця вивченої хвороби, яку Бехтерєв описав ще 100 років тому в часи без складних лабораторних аналізів і МРТ, медики все таки розгадають, а лікування буде не симптоматичним, а направленим на усунення причини!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися