Цікава історія N23: Набряк правого коліна у годуючої мами, або чи знають травматологи, що таке реактивний артрит?


Історія класично починається з телефонного дзвінка мого пацієнта. За іронією долі, він мав подібні пригоди з колінами і впродовж 2 років пройшов усі кола терапевтичного та стаціонарного лікування до моменту потрапляння у нашу клініку. Ще раз хотів би наголосити, що дана історія, як і попередні є правдивою, пережитою з життєвого досвіду пацієнта у різних клініках. Сенс оприлюднення даної історії в тому, щоб наступні пацієнти і лікарі не ставали на ці ж граблі...


А тепер повернемось до дзвінка... «Потрібна твоя допомога для моїх знайомих, бажано як найшвидше, бо це годуюча мама з одномісячним немовлям, і вона не може самостійно пересуватись, бо її коліно набрякло і виглядає значно більшим за здорове коліно». Я поцікавився чи була у пацієнтки травма і відповідь була негативною, єдиним нюансом було те, що їй відсмоктували рідину з коліна у травматології.


Звичайно, я попросив молоду тридцятирічну жінку з дитиною на руках під'їхати якнайшвидше до нас у клініку. І вже через 1 годину вони з чоловіком і двома дітками були у львівській клініці «Біокурс». Коліно й справді було сильно набрякле і пацієнтка практично не могла ходити чи взяти на руки немовля, у всьому їй допомагав чоловік. Дитинка ж мирно спала у нього на руках.


Виявилось, що така проблема спіткала жінку вперше у житті. Жінка прокинулась вранці і не змогла підвестись на ноги, тоді разом з чоловіком вони вирішили звернутись у травмпункт міста Львова. У травмпункті лікарі порекомендували провести УЗД коліна і скерували у приватний медичний центр. Лікар радіолог оглянувши на апараті коліно поставив ультразвуковий діагноз - синовіїт правого коліна і скерував пацієнтку назад до травматологів.


Лікарі порекомендували накласти гіпс на хворе коліно і провести іммобілізацію. Пацієнтка категорично відмовилась через те, що вона залишалась годуючою мамою. Тоді травматологи з травмпункту запропонували звернутись до колеги в травматологічному відділенні, який за допомогою шприца "витягне воду" з коліна. Пацієнтка звернулись до цього доктора і він спробував провести процедуру, достатньо болючу, по висмоктуванню реактивного випоту з колінного суглобу з допомогою шприца. Йому вдалось відсмоктати невелику кількість рідини. Порадою лікаря було обмеження руху та повторні процедури по відсмоктуванню рідини з суглобу. До речі, лабораторних тестів та консультації у ревматолога жоден із травматологів не порадив?!


Не побачивши жодного позитивного результату пацієнти передзвонили до свого колеги і отримали мій контактний номер. До речі, знаючи про перенесені страждання та пригоди з колінами у нашого спільного знайомого, вони відразу йому зателефонували, але додзвонитися змогли не відразу, а лише на етапі процедури по відсмоктуванню рідини з суглобу.


Отже, провівши швидке лабораторне обстеження (ми спеціально попросили лаборантів нашої клініки виконати тести швидше для годуючої мами) ми отримали результат: ШОЕ 54 мм/год при нормі до 15; CRP- 16 мОд при нормі до 6 мОд; ASLO - 564 мОд, при нормі до 200 мОд. Формула крові була без змін. Було виконано біочіп артритів та тести на антинуклеарні антитіла. Також було проведено профілактичне УЗД судин правої ноги, при якому жодних відхилень від норми не було знайдено.


Після аналізів пацієнтку проконсультувала ревматолог нашої клініки - Стигар Мирослава, яка призначила пацієнту терапевтичне лікування, без процедур по відсмоктуванню рідини. Уже на другий день пацієнтка повторно прийшла у клініку до ревматолога і коліно було практично як здорове, лише був помітний незначний набряк у місці, де проводив маніпуляцію травматолог. Біль та набряк коліна значно зменшився, жінка навіть могла самостійно присісти. Настрій був значно кращим і в очах було більше оптимізму. Звичайно лікування буде тривалим, щоби повністю вилікувати від захворювань, які були діагностовані, але тепер пацієнтка буде під надійним наглядом лікаря ревматолога.


Хочеться, щоб травматологи більше комунікували з ревматологами і не проводили неефективних маніпуляцій та не радили накладення гіпсу у пацієнтів з реактивним артритом. Про це вже давно написано у Вікіпедії та на кожному медичному сайті про реактивний артрит. Ще зустрічав неодноразово випадки, коли травматологи проводили в гострий період реактивного артриту ін'єкції в суглоб з гіалуроновою кислотою, що категорично заборонено.


P.S. Для тих скептиків, які думають, що це радше виняток з правила, хочу повідомити, що на жаль шлях пацієнтки у травматології швидше є стандартом надання медичної допомоги у нашому місті, і на мою думку, прийшов час уже щось змінювати у цьому стандарті.

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися